301. madde nihâyet değişiyor!

301. madde nihâyet değişiyor!.11164
  • Giriş : 04.10.2007 / 03:06:00
  • Güncelleme : 04.10.2007 / 03:17:31

Erdoğan'ın Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesinde değişiklik yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Almanya Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine Türk Ceza Kanunu'nun 301. maddesinde değişiklik yapılacağını söylediğini açıkladı.

Roth, AK Parti Genel Merkezi'nde Başbakan Erdoğan'la bir saat süren bir görüşme yaptı. Roth, görüşme sonrasında basın mensuplarına açıklamada bulundu. Roth, Başbakan Erdoğan'ı 22 Temmuz seçimlerinde aldıkları sonuçlardan dolayı tebrik ettiğini belirterek, Türkiye'deki reform çalışmalarının hızlı bir şekilde devam edeceğine inandığını vurguladı.

Roth, görüşmede kendisinin 301. maddenin kaldırılması yönündeki görüşlerini ifade ettiğini, Başbakan Erdoğan'ın da 301. maddede değişiklik yapılacağını söylediğine vurguladı. Roth, Türkiye'de fikir özgürlüğünün olmasının gerekli olduğunu ve Hrant Dink gibi liberal bir kişinin görüşlerinden dolayı öldürüldüğünü belirtti. Roth, 301. maddenin fikir özgürlüğünü engellediğini söyledi.

Roth, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yeni yasama yılının açılışı dolasıyla Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmanın fikir özgürlüğünün altını çizdiğini kaydetti.

Türkiye'de uygulanan yüzde 10'luk seçim barajının yüksek olduğu yönündeki görüşlerini ifade ettiğini anlatan Roth, Başbakan Erdoğan'ın da Anayasa Değişikliği ve seçim kanunu ile ilgili olarak değişiklikler yapılacağını kendisine söylediğini anlattı. Roth, kendilerinin Almanya'da yüzde 5 baraj uyguladığını, 1983 yılında ilk kez parlamentoya girdiklerini söyledi.

Roth, Başbakan Erdoğan'ı önümüzdeki yıl yapılacak Frankurt Kitap Fuarı'na davet ettiğini söyledi. Roth, fuarda önümüzdeki yıl Türkiye'nin konuk olarak yer alacağını hatırlattı. Roth, Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'nin nükleer santral kurmaması ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiğini söylediğini aktardı. Roth, Başbakan Erdoğan'ın BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasıyla ilgili de değerlendirmede bulundu.

Almanya'da yaşayan yabancıları doğrudan etkileyecek yasal düzenlemeye karşı olduklarını anlatan Roth, Almanya'da yaşaşan insanların Almanca bilmelerinin önemli olduğunu, ancak insanlar eşlerinin ne konuşacağına devletin karar veremeyeceğini ifade etti. Roth, yasanın Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesi durumunda destek vereceklerinin altını çizdi.

Roth, Şırnak'ın Beştüşşebap ilçesinde terör örgütü tarafından yapılan saldırıda hayatını kınayarak, PKK'nın şiddete son vermesi çağrısında bulundu. Roth, saldırıyı gerçekleştirenlerin bir an önce yakalanarak gerekli cezaya çarptırılmalarını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious