301. madde teklifi yarın verilecek

301. madde teklifi yarın verilecek.17623
  • Giriş : 24.01.2008 / 11:34:00

AK Parti Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301. maddesinde yapacağı değişikliğe son şeklini verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

301. maddedeki değişiklik teklifinin yarın TBMM Başkanlığı'na verileceği öğrenildi. TCK'nın 3/1. madde metni şöyle: "Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.

Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz."

AK Parti'nin yapacağı değişikliğe göre, maddede yer alan ''Türklüğe'' ifadesi yerine ''Türk Milleti'', ''Cumhuriyeti'' ibaresi ise ''Türkiye Cumhuriyeti'' ifadesi getirilecek. Bu suçu işleyenlere verilecek cezanın üst sınırı 3 yıldan 2 yıla indirilecek. Böylece cezanın ertelenmesinin yolu açılıyor.

Türklüğü aşağılama suçunun yabancı bir ülkede işlenmesi halinde cezanın üçte bir oranında arttırılması uygulamasından vazgeçiliyor. Böylece bu suçun yurt içinde veya yurt dışında işlenmesi arasındaki fark kaldırılıyor.

Bu maddeye aykırı hareket ettiği iddia edilenlerle ilgili kovuşturma açma yetkisi Adalet Bakanı'na devrediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious