301. Madde'den bir beraat daha

  • Giriş : 03.10.2006 / 00:00:00

Özgür-Der üyesi ve Haksöz dergisi yazarı Bahadır Kurbanoğlu da, 301. Madde'den yargılandığı davada beraat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bahadır Kurbanoğlu, adliye önünde Avukat Necip Kibar ve kendisini destekleyen arkadaşları ile birlikte bir araya geldi. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurbanoğlu, 301, 305, 59, 216 gibi maddelerin çoktan kaldırılması gerektiğini savundu. Kurbanoğlu, "301. Madde'nin 4. Fıkrası'nda eleştiri hakkını kullanarak yapılan açıklamaların suç oluşturmuyor diye ifade ediliyor. O zaman bu maddeye bu fıkrayı niçin koyuyorsunuz? Maddenin bir çok muğlak ifadeleri konusunda hukukçular da beyanlarını bildiriyor." diye konuştu.

Kurbanoğlu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın hukuksuz ihraç kararı ile ilgili yaptığı açıklamalarından dolayı 301. Madde'den suçlandığını belirterek, "Bu şekilde üzeri örtüldü. Şemdinli iddianamesinin de aynı şekilde üzeri örtülmeye çalışıldı. Maalesef hukukçular, iddianamede ismi geçen pek çok olayla ve kişiyle alakalı sormaları gereken soruları sormadılar. Ama biz sormaya devam edeceğiz." dedi.

Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) pek çok maddesinin insanları düşüncelerinden dolayı mahkemelerin huzuruna çıkarmakta olduğunu dile getiren Avukatı Necip Kibar da, "Yargılama neticesinde bugün de olduğu gibi olumlu kararlar çıkmamaktadır. Ancak mevcut TCK'daki 301, 216, Terörle Mücadele Kanunu'ndaki bir takım düşünce suçlarının kaldırılmadığı sürece hepimiz sık sık mahkemeler önünde düşünceler yüzünden yargılanacağız ve buna mahkum olan insanları göreceğiz." şeklinde konuştu. 301. Madde'den dolayı müvekkilinin lehine beraat kararının verildiğini vurgulayan Kibar, "Ona rağmen bu kanunun Türkiye'nin gündeminde daha uzun süre kalacağını düşünüyorum. Bir hukukçu olarak 301 ve 216 gibi düşünce suçlarının tamamının ceza ve diğer kanunlarından çıkartılmasını talep ediyorum." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious