"301'de değişiklik teklifiyle minareyi düzelttik"

  • Giriş : 09.04.2008 / 16:59:00

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, TCK'nın 301'inci maddesiyle ilgili değişikliğe yönelik eleştirileri yanıtlarken, ''Teklifle, biz, tabiri caizse, belki minareyi düzelttik'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bozdağ, TCK'nın 301 ve 305'inci maddelerinde değişiklik öngören yasa teklifine ilişkin, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TCK'nın 301'inci maddesinde yapılan yeni düzenleme hakkında bilgi veren Bozdağ, kovuşturma yapılabilmesinin cumhurbaşkanının iznine bağlandığını anımsattı.

Bunun gerekçesini açıklarken, cumhurbaşkanının, "Milletin birliğini temsil ettiğini, devletin başı olduğunu, yasamanın bütün işlemlerini onaylama ve veto etme yetkisi bulunduğunu, ordunun başkomutanı olduğunu" anlatan Bozdağ, maddede korunan bütün hukuki değerlerle doğrudan ilgili olması nedeniyle cumhurbaşkanına bu yetkinin verildiğini bildirdi.

TCK'nın 301'inci maddesinde yer alan "Türklüğü" ibaresinin "Türk Milleti" yapıldığını anımsatan Bozdağ, "Türklüğü" ifadesinin, Yargıtay'ın bütün kararlarında "Türk milleti" olarak algılandığını ve uygulandığını söyledi.

Yargıtay'ın, "Cumhuriyeti" ibaresini de "Türkiye Cumhuriyeti" olarak algıladığı ve uyguladığını ifade eden Bozdağ, "Bizim burada yaptığımız değişiklik, Yargıtayımızın bugüne kadar algıladığı ve uyguladığı şekliyle, yani yargı kararlarında olan bir konuyu madde metnine işledik" diye konuştu.

Bozdağ, yapılanın yeni bir şey olmadığını belirterk, "Bu düzenleme, Türklüğe, Cumhuriyet'e, yasama organına, hükümete, yargı organlarına, asker veya emniyet teşkilatına hakareti serbest bırakan bir düzenleme kesinlikle değildir" dedi.

Bekir Bozdağ ayrıca, "Türklüğe hakaret suçtur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne hakaret suçtur. Yasama, yürütme organlarına, devletin asker ve emniyet teşkilatlarına hakaret suçtur. Bu düzenlemedede suç olmaya devam etmektedir. Onun için bu konuyu farklı değerlendirmek de yanlış olur. Bu teklifle, biz, tabiri caizse, belki minareyi düzelttik" şeklinde konuştu.

Bozdağ, TBMM Başkanı Köksal Toptan'a vekalet eden Güldal Mumcu'nun, herhangi bir takdir yetkisi bulunmadığı halde TCK'nın 301 ve 305'inci maddeleriyle ilgili değişiklik teklifini Komisyon'a havale etmediğini ifade ederek, "Bunu, bizim hukukumuza, parlamento ve siyaset geleneğimize uygun düşmeyen bir hareket olarak değerlendiriyoruz. Kamuoyunun bilgi ve takdirlerine sunuyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious