301'e çağdaş yorum gerek!

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Sivil toplum kuruluşları, TCK'nın 301’inci maddesi ile ilgili hazırladıkları ortak metni hükümete henüz sunmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakanlar Kurulu toplantısı'nın ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, yasa hükümlerinin çağdaş standartlarda yorumlanması ile sorunun çözülebileceğini söyledi.

Sivil toplum kuruluşlarından şu ana kadar bir öneri gelmediğini belirten Şener, "Eğer atılması gereken adımlar varsa atılabilir" dedi.

“Bildiğiniz gibi 301’inci madde mevcut şekliyle birçok Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki ceza yasalarında da mevcuttur” diyen Şener, Tartışmanın odak noktasındaysa bu yasa AB ülkelerinin bazılarında mevcutsa onlarda dava açılmıyor, ceza verilmiyor, bizde dava açılıyor ceza veriliyor. ‘Peki ne yapmalıyız’ sorusuna cevap aramalıyız” dedi.

Abdüllatif Şener “Yasa metinlerine bakış açımızın, yorumlama biçimimizin çağdaş standartlara uygun hale dönüşmesiyle sorun haline getirilen ilk nokta çözümlenebilir, sorun olmaktan çıkabilir. Asıl çözümün burada olduğunu düşünüyoruz. Ama bununla birlikte atılması gereken adımlar varsa bunların atılabileceğini ifade ediyoruz'' ifadelerini kullandı.

Şener, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından meydana gelen gelişmelerle ilgili soruya ''Bildiğimiz gibi konu yargıya intikal etmiştir. Yargıya intikal etmiş bir konularda da çok fazla açıklama, yorum, değerlendirme yapmak bizim hukuk sistemimizde pek doğal karşılanmayan bir husustur. Bu bakımdan yeni bir yoruma, değerlendirmeye girmeyeceğim” cevabını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious