301'e üç alternetif

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

AB diretince, bürokratlar 301 için 3 alternatif hazırlayıp Hükümet'e sundu: Kaldırılsın, para cezasına çevrilsin veya AİHM'e atıf yapılsın.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Birliği'nin (AB) TCK'nın 301. maddesinin kaldırılması yönündeki ısrarıyla karşı karşıya kalan Hükümet'in önüne sıkıntılı maddeyle ilgili 3 seçenek konuldu. Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS) ile Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından hazırlanan öneri paketinin TBMM'nin 1 Ekim'de açılmasının ardından gündeme gelebileceği belirtiliyor.

Rehn mektup yazdı
3 seçenekli öneri paketinde maddenin tamamen kaldırılması da yer alıyor ancak diplomatlar muhalefetin de karşı olması nedeniyle bu ihtimalin çok düşük olduğu görüşünde. Üst düzey bir Dışişleri yetkilisi, "Madde kaldırılırsa 'AB istedi kaldırıldı' eleştirileri gelecek. Bu nedenle uygulamadaki boşlukları giderecek değişikliklere gidilebilir" dedi. SABAH'ın edindiği bilgilere göre, AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu üyesi Olli Rehn'in maddeyle ilgili Gül'e yazdığı mektup üzerine harekete geçen Dışişleri ve ABGS yetkililerinin hazırladığı öneriler şöyle:
1- Madde tamamen kaldırılarak tartışmalar bitsin.
2- Maddedeki Türklükle ilgili bölümler kalsın ve cezanın şeklinde değişikliğe gidilsin. Örneğin hapis cezası yerine belli miktarda para cezası getirilsin.
3- Maddede ifade özgürlüğüyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarına atıfta bulunulsun. Böylece madde kağıt üstünde varlığını sürdürse de uygulamada cezaya gidilmesinin önü kesilir.

TCK'nın 301. maddesine ilişkin Türkiye içinde yaşanan tartışmaları AB de yakından izleniyor. Muhalefetin maddenin değişmemesine ilişkin tavrına AB çevrelerinden, "Biz Hükümeti çok önceden uyarmıştık. Ancak 'uygulamaya bakalım, endişelenmeyin, demokrasi kazanır' yanıtı aldık. Şimdi tüm kaygılarımızda haklı olduğumuz ortaya çıktı" yorumları gelmeye başladı. Avrupa Komisyonu yetkilileri, Hükümetin adım atmakta geciktiğini belirtirken şimdi iç tartışmalar nedeniyle hiç adım atamaması ihtimalinin güçlendiğini söylüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious