301'in değiştirilmesine gerek yok

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan, 301'inci maddenin değiştirilmesine gerek olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Toptan, beraberinde AKP Zonguldak Milletvekili Fazlı Erdoğan ve AK Parti İl Başkanı Celil Uzun'la birlikte partisinin İl Başkanlığı binasında basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin cumhurbaşkanlığı seçimi ve 301'inci madde ile ilgili sorularını cevaplandıran Toptan, "301'inci madde Batı Avrupa ülkelerinde, Avrupa Birliği ülkelerinde olan ve de uygulanan bir maddedir. Dikkatli yazılmış bir maddedir. Değiştirilmesine bile gerek yoktur. Yani kaldırılması bile sözkonusu değil. Ama bence çok speküle edildi. ABD ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerinde o kadar çok aleyhimize kullanılıyor ki, hükümet de haklı olarak bazı değişiklikler yapma eğilimine girdi. Bu sebeple hükümet, sivil toplum kuruluşlarından öneri istedi. Henüz tam sayıda öneri de gelmiş değil. Ama hükümet bütün bunlara rağmen kendi içinde bir değerlendirme yapıyor. İşin özünü kaybetmeden ne gibi değişiklikler yapılabilir onlar üzerinde bir çalışma yürütüyor" dedi.

"BENİM ADIMIN GEÇMESİ ONUR VERİCİ"

Toptan, cumhurbaşkanlığı için kendi adının geçmesinin onur verici olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "Cumhurbaşkanı seçiminin süreci 16 Nisan'da başlıyor. Bir ay içinde cumhurbaşkanı seçilecektir. Bunun 10 günü aday gösterme süresidir. Nisan'ın 26'sına kadar aday gösterilebilecektir. Cumhurbaşkanı seçilme için bazı şartlar gerekiyor. Anayasada belirtilen milletvekili yeterliliğine sahip olan, yüksek öğrenim görmüş, 40 yaşını bitirmiş olan bir AK Partili milletvekili olacaktır. 200'den fazla milletvekili arkadaşımız bu şartlara uyuyor. Böyle bir makam için adımın geçmesi büyük bir onurdur. Hangi partili arkadaşımızın, kimin aday olacağı yönünde AK Parti yönetimi çok çeşitli değerlendirmeler yapıyor. Genel Başkanımız çok çeşitli istişareler yürütüyor. Onun sonunda bu dediğim takvim içerisinde belli olacaktır. Onu hep beraber görüp, yaşayacağız inşallah. Onun ötesinde benim bir şey söylemem ne doğrudur, ne de şık olur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious