301'in kaldırılması gündemimizde yok

301'in kaldırılması gündemimizde yok.9363
  • Giriş : 16.04.2008 / 15:29:00

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, TCK'nın 301. maddesinin tümüyle kaldırılmasının gündemlerinde olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Babacan, resmi ziyaret için Ankara'da bulunan Maldivler Dışişleri Bakanı Abdullah Şahid ile Dışişleri Bakanlığında görüştü.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Babacan, "TCK'nın 301. maddesiyle ilgili dava açma yetkisinin Cumhurbaşkanına verilmesi" konusuna ilişkin görüşünün sorulması üzerine, "301'in tümüyle kaldırılması gibi bir konu gündemimizde yok" dedi. Babacan, bu maddenin nasıl değiştirileceğiyle ilgili olarak Mecliste çalışmaların başlatıldığını kaydetti.

Ali Babacan, Komisyon ve Genel Kurulda yapılacak çalışmalar sonucunda maddenin son halini alacağını ve madde artık Mecliste ve ilgili kişilerce tartışıldığı için detaylarına girmek istemediğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kuşkusuz Türkiye için en güzeli, en iyisi yapılacaktır diye düşünüyorum. Ama biliyorsunuz ki, teklifin orijinal halinde, Meclisteki arkadaşlarımızın beraberce çalışıp, üzerinde mutabık kaldıkları halinde, bu yetki Sayın Cumhurbaşkanımızın olsun diye düşünülmüştü, ancak Mecliste bunlar ilgili komisyonlar ve Genel Kurulda tartışılacaktır."

"AK Parti ve DTP'ye yönelik kapatma davaları ve buna ilişkin tartışmaların, Kuveyt'e gelecek hafta yapacağınız ziyarette, muhataplarınıza karşı elinizi zayıflatacağını düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine Babacan, dış politikanın ve Irak politikasının süreklilik arz ettiğini belirtti.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious