310 köylüyü mahkemelik eden dava yine ertelendi

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

Ereğli'ye bağlı Kızılca köyünde Nazife Saygı isimli kadının, ölmeden önce açtığı ve 310 köylüyü mahkemelik eden tapu davası yine ertelendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nazife Saygı, 2001 yılında, Kızılca köyünün Osmanlı döneminde yaşayan ve kendilerine ilk miras bırakan büyük dedesi Kömürcüoğlu Halil'den kaldığını, Osmanlı döneminden kalma tapunun daha sonra Türkiye Cumhuriyeti'ne intikal ettiğini ileri sürerek 310 kişiyi mahkeme vermişti. Ereğli Tapu Kadastro Mahkemesi'nde görülen dava, 2002 yılında köylülerinin lehine neticelendi.
Ancak Nazife Saygı, karara itiraz ederek bir üst mahkemeye müracaatta bulundu. Üst mahkeme de kararı Nazife Saygı'nın aleyhine bağladı. Bu karar Yargıtay'dan geçerek kesinleşti. 2005 yılında hayatını kaybeden Nazife Saygı, ölmeden önce, Yargıtay'ın vermiş olduğu karara iadei muhakeme yoluyla itiraz ederek, davanın yeniden görülmesini istemişti. Nazife Saygı, itiraz dilekçesinde, "Mahkemenize karara dayanak olan karar, kanuna karşı hile yolu, kullanılarak haklarımız gasp edilmiş bir durumda. Yargılanmanın yenilenmesi isteğiyle mahkemenize başvuruyorum." ifadelerine yer verdi. Saygı, dilekçesinde ayrıca, yargılamanın yenilenmesini, kararın tamamen kaldırılarak haksız verilen kararın kardırılmasını, davanın kaldığı yerden görülmesini ve yargılama giderlerinin davalı taraflara yükletilmesini istedi.

Ereğli Tapu Kadastro Mahkemesi'nde, itiraz dilekçesi doğrultusunda, 29 Mart'ta görülen dava, tebligatların köylünün eline ulaşmaması sebebiyle bugüne ertelenmişti. Bugün görülmesi gereken dava ise davacının mahkeme harcırahını yatırmaması nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

Kızılca Köyü Muhtarı Ercan Er, yaptığı açıklamada, 310 köylüyü ilgilendiren tapu davasının ileri bir tarihe ertelendiğini ifade etti. Muhtar Er, Tapu Kadastro Mahkemesi tarafından bugün görülecek olan dava ile ilgili olarak kendisine, "harcırahın yatırılmaması nedeniyle tebligatların ilgili kişilere ulaşmadığını ve davanın görülmeyeceğinin" söylendiğini kaydetti. Er, davanın büyük ihtimalle ileri bir tarihe ertelendiğini ancak tarih hakkında kendisine bilgi verilmediğini anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious