32 yıllık mescidin restoresi kriz çıkardı

32 yıllık mescidin restoresi kriz çıkardı.19456
  • Giriş : 21.05.2009 / 20:10:00

Taksim'de Su Maksemi'nin arkasındaki 32 yıldan beri bulunan mescidin restorasyonunu 'Taksim'e Cami Onayı' şeklinde duyurulması krize yolaçtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Habertürk gazetesinin İstanbul ekinde birinci sayfadan 'Taksim'e cami onayı' başlığı ile " Yıllardır tartışılan, hatta 28 Şubat postmodern darbesinin gerekçelerinden biri olarak gösterilen Taksim'e cami planı Büyükşehir Meclisi'nde onaylandı. Plana göre Maksem'in yanında bulunan ve mescit olarak geçen yapı arkasındaki otoparkla birleştirerek buraya büyük bir cami yapılacak."şeklinde yaptığı haber yeni bir tartışmayı gündeme taşıdı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, konuyla ilgili yaptığı yazılı açklamada haberde bahsi geçen yerin, Taksim Su Maksemi'nin arkasında 32 yıldan beri bulunan mescid olduğu belirtiriler "İstanbul Büyükşehir Belediyesi çevresi, gazete bayisi, bankamatikler ve trafo tarafından kapatılmış ve metruk halde bulunan Su Maksemi'ni restore etmiş ve Cumhuriyet Sanat Galerisi olarak hizmete açmıştır. Restorasyon tamamlandığında, Maskemin arkasında derme çatma minaresi ile yıllardan beri bulunan mescid de görünür hale gelmiştir." denildi.

İstabul Büyükşehir Belediyesi cami haberi ile ilgili;
"İstiklal Caddesi ile Meydanın birleştiği köşede binaların arkasında bulunan mescid, iki katlıdır. Galvanizli saçtan yapılmış ve estetikten uzak minaresi ile meydandan görülebilmektedir. Beyoğlu Güzelleştirme Derneği tarafından mimari olarak iyileştirilmesi de gündeme gelmiştir.

Mescid'in inşa edildiği tarihte söz konusu alan, 1977 onaylı 1/1000'lik planda 'cami, çarşı ve otopark' olarak yer almıştır. Yine 1977 yılında Anıtlar Kurulu'nun (Gayrimenkul Eserler ve Anıtlar Görsel yüksek Kurulu), bu alanda Maksem'e zarar vermemek ve civarındaki mezbeleliği kaldırmak şartı ile, Maksem'e mesafe kaydı aranmaksızın yeni bir cami yapılmasında eski eser açısından sakınca bulunmadığı kararı mevcuttur.

Gerek kültür varlığı, gerekse planlama kriterleri açısından 2863 sayılı kanun çerçevesinde hazırlanan Beyoğlu 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı, Anıtlar Kurulu tarafından 7 Ocak 2009 tarih ve 2302 sayılı kararı ile onaylanmıştır. Plan 15 Mayıs 2009 tarihinde İstanbul Büyükşehir Meclisi'nde kabul edilmiştir.

Sonuç olarak; bahsi geçen yer, halihazırda mevcut olan ve 32 yıl önce de plandaki fonksiyona uygun olarak yapılmış olan mesciddir. 1977 tarihli özel nitelikteki Anıtlar Kurulu kararı ile 2009 tarihli plan kurul onayı mevcuttur. Yeni bir dini tesis alanı kararı mevzubahis değildir. Kamuoyunca bilinen Taksim Camisi ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Araştırıldığında Mescid ile yeri Gezi Parkı olarak anılan Taksim Camisinin farklı konular olduğu görülecektir." açıklaması yapıldı.

GAZETEDE YER ALAN HABER

Yıllardır tartışılan, hatta 28 Şubat postmodern darbesinin gerekçelerinden biri olarak gösterilen Taksim'e cami planı Büyükşehir Meclisi'nde onaylandı. Plana göre Maksem'in yanında bulunan ve mescit olarak geçen yapı arkasındaki otoparkla birleştirerek buraya büyük bir cami yapılacak.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 1993 yılında SİT alanı ilan etmesinden sonra Belediye'den istediği 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı geçen hafta İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne sunuldu.

Dini tesisler yapılabilir
CHP'lilerin ret oyu verdiği plan İstanbul Belediye Meclisi'nce kabul edildi. CHP'li meclis üyesi Mehmet Yıldız, daha önceki planda olmayan Taksim Su Maskemi'nin arkasında mescidin yeni plana işlendiğini söyledi. Taksim'deki mescidi planlara işleyen not raporun 14. maddesine şöyle tanımlanıyor: "Plan Notlarının III. Arazi kullanım KararlarıIIILD.11.maddesi kısmen iptal edilerek ve yeni not eklenerek 'bu alanda Dini Tesisler' yapılabilir şeklinde düzenlenmiştir."

Mimarlar odası yargıya gidiyor
Nazım Planı'na ilk tepki Mimarlar Odası'ndan geldi. Oda'nın İstanbul Şube Müdürü Eyüp Muhçu, planın iptali için dava açacaklarını söyledi. Muhçu şöyle konuştu: "1/5000 ölçekli planda mescit ve arkasındaki otopark cami alanı olarak gösterilmiş olsa bile bunun hukuken bir geçerliliği olmaz. Çünkü hazırlanan Koruma Amaçlı Nazım Planı'dır. Tarihi yapının bitişiğinde yeni bir yapı yapılamaz. Son derece yanlış bir işlem yapılmıştır. Bir dayatma yapılmak isteniyor ama hukuka aykırıdır. Belediyenin hazırladığı planda tarihi su kemerinin arkasına yapılacak cami için 'yan ve ön bahçe aranmaksızın' deniyor. Bu ifade su kemerine bitişik yapılabilir anlamına geliyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*