32.Gün'de 'DTP teröristtir' gerilimi

32.Gün'de 'DTP teröristtir' gerilimi.14998
  • Giriş : 07.11.2008 / 12:34:00
  • Güncelleme : 07.11.2008 / 22:04:26

"32. Gün'de taraflar birbirine girdi. Güzel, 'Siz asıl teröristsiniz'..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mehmet Ali Birand ve Rıdvan Akar'ın hazırlayıp sunduğu 32. Gün programında "İstanbul'da ve Güneydoğu'da tırmanan şiddet olayları tartışıldı ve "PKK ne istiyor?" sorusunun cevabı arandı.

DTP milletvekili Hasip Kaplan'la, eski bakan Hasan Celal Güzel canlı yayında birbirine girdi. Güzel, Kaplan'a "siz katilsiniz" diye bağırırken, Kaplan da "köylülere biz mi b.k yedirdik" diye cevap verdi.

BAŞBAKAN'IN SABRI TAŞMIŞ

Hasan Celal Güzel Başbakan Erdoğan'ın "tek millet" sözünün yanlış anlaşıldığını, iyiniyetle düşünülürse "biz hepimiz bir milletiz" demek istediğini söyledi. Tüfekli vatandaş için söylediği sözler için de "başbakanın sabrı taşmış" dedi.

KİMİ KİMİN YURDUNDAN KOVUYOR?

Güzel'den sonra söz olan Hasip Kaplan sözlerine "başbakanların sabrı taşamaz, böyle bir hakkı yok" diyerek başladı ve Erdoğan'ın "beğenmeyen gider" sözleri için "Kim kimi kimin yurdundan kovuyor? kim kimi kimin toprağından kovuyor? 2007'de aynı başbakan "ya sev ya terk et" lafı için 'kimse bu lafı edemez' diyordu. Noldu bir senede?" sordu.

BAŞBAKAN GERGİNLİĞİ TIRMANDIRIYOR

Kaplan Başbakan'ın bu sözü ettikten sonra tüfekli vatandaş için "kendini koruyor" demesini de eleştirdi ve "ben birkaç gündür samimiyetle bekledim. Başbakanın yanlış anlaşıldım diye özür diler dilemesini bekledim. Ama birinci gafın ardından ikinci gaf geldi." dedi. Ve DTP'nin değil, başbakanın ortamı gerginleştirdiğini söyledi.

Bu sözlerin ardından iki siyasetçinin tartışması dakikalarca sürdü. İkili arasında geçen diyaloglar şöyleydi:

HCG: Ben bu söylenenler karşısında pes diyorum. Sanki başbakan durup dururken Ocak 2007'de söylediklerin bir tarafa bırakacak, sonra çek git diyecek. Böyle bir şey mi var?

HK: Dedi ama dedi!

TERS DÖNMÜŞ KAPLUMBAĞA

HCG: Hem suçlu hem güçlü. Yavuz hırsız evsahibini bastırır derler. Her türlü arsızığı yapacaksınız...

HK: Böyle konuşmayın. Ters dönmüş kaplumbağa sendromu yaşıyorsunuz. Sizin ideolojinizi biliyoruz.

HCG: Ben de sizin ideolojinizi biliyorum. DTP PKK'nın uzantısıdır. Siz benim muhatabım olamazsınız. Umrumda bile değilsiniz.

HK: Siz de benim muhatabım olamazsınız. Kendinizi ne zannediyorsunuz. Irkçılığı körüklediniz... Türküleri yasakladınız.

UTANMANIZ YOK

HCG: Siz teröristlerin TBMM'deki temsilcisisiniz... Türkiye'yi bölüp parçalamak istiyorsunuz. Sizde bir parça utanma olsa her türlü eylemi yapıp halkın karşısına zemzemle yıkanmış gibi çıkıp demokrasiden bahsetmezsiniz.

HK: Ben mi bok yedirdim yurttaşlara, ben mi 4000 köyü yaktım?

SİZ KATİLSİNİZ

HCG: Siz teröristsiniz, katilsiniz... 70 milyon böyle düşünüyor. Sizler türküyle kürdüyle Türkiye'nin başının belasısınız... Türkiye'nin katillerisiniz siz.

RIDVAN AKAR: Sayın Güzel karşısınızda seçilmiş bir siyasetçi var. Lütfen üslübunuza dikkat edin...

HK: Siz bütün Türkiye'nin tüm olaylarını bir defada bizim üstümüze yıkmaya çalışıyorsunuz. Biz bir senedir meclisteyiz haberiniz var mı?

HCG: Tabii dağlardaydınız...

MİLLİYET

Bir hatırlatma: Medyadaki bazı kalemler ve siyasi kişilikler ekseriyatımızın hastalığı olan 'Çabuk unutma' etkisinde bir şeyler gevelediler.. 32.Gün'de de gündeme geldi konu. Neydi? Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Diyarbakır kalesini istiyorum' sözü militer bir ifadeymiş ve işgal etme anlamı taşıyormuş.. İnsafa davet ediyoruz.. Diyarbakır'dan 'Kale' olarak ilk bahseden kişi Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in bizzat kendisidir yakın zamanda. Tarihe şahitlik eden kalemlerin bu bilgiyi işlememesi kaygı vericidir.. Bir başbakanın da bu ifadeye aynı kelimeyle cevap vermiş olması ve hedef gösterilmesi, siyasi örf ve adetlere uymaz, basın ahlakına yakışmaz..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*