320 bin ton fındığa alıcı yok!

320 bin ton fındığa alıcı yok!.16637
  • Giriş : 13.04.2008 / 11:30:00

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2005, 2006 ve 2007 ürünü olarak depolarında bulunan yaklaşık 320 bin ton fındığa pazar bulamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

FİSKOBİRLİK'in yaşadığı kaynak sorunu nedeniyle, hükümet tarafından 2006 yılından itibaren üreticiden fındık almakla görevlendirilen TMO, FİSKOBİRLİK'ten aldığı 2005 sezonu ürünüyle birlikte deposunda bulunan 320 bin ton fındıkla, ''fındıkta en büyük oyuncu'' durumuna geldi. Geçen hafta düzenlenen ihalede çok düşük fiyat teklifleri nedeniyle satış yapılmamazken, bu yıl 800 bin ton civarında beklenen rekoltenin nasıl değerlendirileceği ise şimdiden hükümetin gündemini işgal etmeye başladı.

2006 yılında da 660 bin ton fındık rekoltesi tahmin edilirken 750 bin ton gibi bir rekolte ile karşılaşan TMO, söz konusu sezonda, öngörülenin çok üzerinde bir rakam olarak 162 bin ton, FİSKOBİRLİK ise 42 bin ton fındık aldı. Tüccar da piyasada yeterince fındık olunca TMO'nun fındığına talep göstermedi.

Fındıklarını 2006'da satamayan TMO, 2007 yılında da 95 bin ton fındık aldı, geçen yıl 200-210 bin ton gibi olması beklenen ihracat 90-100 bin tonda kalınca, TMO fındığına yine talep olmadı.

En son geçen hafta elindeki fındığın 30 bin tonunu satmayı deneyen TMO açtığı ihalede, kilosunu 5 YTL'den aldığı fındığı 2,2 YTL düzeyinde fiyat verilince, satışı uygun bulunmadı.

-FINDIK REKLAMLARI İŞE YARAMADI-

A.A muhabirinin görüştüğü yetkililer, fındık tüketimini artırmaya yönelik reklamlarla stokların eritilemeyeceğini ve ancak toplu satış veya ihracat ile sorunun çözülebileceğini vurgularken, yeni sezonun yaklaşması nedeniyle riskin giderek arttığına işaret ediyor.

Fındığın yüzde 95'inin sanayide, bunun yüzde 85'inin de doğrudan çikolata sanayinde kullanıldığını hatırlatan yetkililer, fındığın sadece yüzde 1'inin kuruyemiş olarak tüketildiğine ve fiyatlar nedeniyle bu tüketimi fazla artırmanın mümkün olmadığına işaret ediyor. Halen, iç piyasada kavrulmuş iç fındığın kilosu 14-22 YTL'den satılıyor.

-SÜRESİ DOLAN FINDIK YAĞLIĞA AYRILIYOR-

Normal koşullarda 3 yıl saklanabilen fındığın, bozulmaması için tüketilmediği takdirde yağlık olarak değerlendirilmesi gerekiyor.

Ancak fındığın yağlık olarak değerlendirilmesi, maliyetlerin yükselmesi nedeniyle TMO'nun zararını artıracak. Fındık yağının kilosu zeytinyağından daha yüksek ve dolayısıyla tüketiminin de az olması nedeniyle, fındığın tamamının yağ olarak değerlendirilmesinin mümkün olmadığı belirtiliyor.

-''DESTEKLEME MODELİ DEĞİŞTİRİLMELİ''-

Fındıkta sorunun katlanarak büyüdüğüne dikkat çeken yetkililer, bir an önce radikal çözüm bulmak, maliyeti çok yüksek olan doğrudan ürün almak yerine prim ödeme gibi destekleme yöntemlerinin değerlendirilmesi gerektiğine işaret ediyor.

Yetkililer, bu konuda strateji belirlemek üzere bakanlıkta bir çalışma başlatıldığını belirterek, şunları söyledi:

''Her beklediğimiz sürede olumsuzluk katlanarak büyüyor. Karadeniz'deki üretici alternatif her şeyi unutmuş, cazip olduğu için bulabildiği her alana fındık ekiyor. O nedenle de sorun katlanarak artıyor. Fındıkta acilen yeni bir strateji belirlenmeli. Bu zor karar alınmazsa sezon sonunda TMO'nun katlandığı stok maliyeti 2,5 milyar doları bulur.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious