33 bin öğrenci neden SBS'de barajı geçemedi?

33 bin öğrenci neden SBS'de barajı geçemedi?.13036
  • Giriş : 11.07.2009 / 11:47:00

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığının, Seviye Belirleme Sınavı eksenli bir şura yapması ve ortaöğretime geçiş modelinin yeniden ele alınması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Koncuk, yaptığı yazılı açıklamada, açıklanan SBS sonuçlarının, ne eğitimcileri, ne öğrencileri ne de velileri tatmin ettiğini öne sürerek, 33 bin 150 adayın 196 puan barajını aşamadığını bildirdi.

İsmail Koncuk, yaşanan başarısızlığın nedeninin ''öğrencilerin kaliteli, verimli eğitim alamaması, sınavda sorulan soruların müfredat programlarıyla uyumlu olmaması, eğitim sisteminin sık sık değişmesi, öğretmenin öğrenciyi okula bağlayamaması, bölgeler, hatta aynı şehrin mahalleleri arasındaki eşitsizlik'' olduğunu savundu.

SBS dolayısıyla ''dershanelere bağımlılığın büyük oranda artış göstertiğini'' ileri süren Koncuk, ayrıca öğrencilerin 3 yıl boyunca sınav kaygısı yaşadığını, bunun da psikolojilerini olumsuz etkilediğini ifade etti.

Sınavda derece yapan öğrencilerin özel okuldan çıkmasına dikkati çeken ve bunun düşündürücü olduğunu belirten Koncuk, MEB'in bu sonucu iyi değerlendirmesi ve bir an önce tedbir alması gerektiğini kaydetti.

Müfredat programlarında köklü değişikliklere ihtiyaç olduğuna işaret eden Koncuk, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Laboratuvarı, bilgisayar odası, hatta kütüphanesi bulunmayan okullar vardır. Bu nedenle okullardaki derslik, öğretmen açığı hızla giderilmeli, okulların fiziki mekanları çağın ihtiyaçlarına cevap verebilecek duruma getirilmelidir. Derslik başına düşen öğrenci sayısı azaltılmalı, öğretmenin bir öğrenciye ayırabileceği süre artırılmalıdır. Okul-aile dayanışması sağlanmalıdır. Öğretmen yetiştirme sistemi sorgulanmalıdır.

Öğretmenler hizmet içi eğitimlerle sık sık takviye edilmelidir. Öğrenci eleme sistemi doğru, amacına uygun bir hale getirilmelidir. Bunun için MEB sadece SBS eksenli bir şura yapmalı ve konuyla ilgili tüm tarafların görüş ve önerileri tartışılmalıdır. SBS konusunda ortaöğretime geçiş modeli yeniden ele alınmalı, gerekirse ortaöğretime yeniden şekil verilmelidir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*