33 bin uçak yolcusu radyasyon takibinde

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

İngiliz polisi radyasyonla zehirlenerek ölen eski Rus ajanın soruşturmasında ilginç bulgulara ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere'de zehirlenerek ölen eski Rus ajan Alexander Litvinenko soruşturması genişleyerek devam ediyor. Litvinenko'yu zehirleyen Polonyum adlı radyoaktif maddenin izinin sürülmesi sırasında üç İngiliz ve 2 Rus uçağında “çok küçük miktarlarda” radyoaktif maddeye rastlandı. Bunun üzerine British Airways'in, 2'si Londra Heathrow Havalimanı'nda biri Moskova'da bulunan 3 uçağı seferden alındı. İçinde radyoaktif madde tespit edilen diğer şüpheli 2 uçağın ise dün Londra'ya inen özel bir Rus hava yolu şirketi olan Transaero'ya ait Boeing 737 tipi uçak olduğu açıklandı.

33 BİN YOLCU TAKİPTE

“Bilmediğimiz aynı tehdide maruz kalmış daha başka uçaklar da olabilir” diyen İngiltere İçişleri Bakanı John Reid, şu anda radyasyon izine rastlanan ya da kuşkulanılan beş uçağın bulunduğunu söyledi. İngiliz hava yollarına ait 3 uçak Avrupa içinde kısa mesafeli 21 uçuşta kullanıldı. Uçaklar, son 3 hafta içinde, Avrupa'nın diğer noktalarına da sefer yaptı ve toplam olarak yaklaşık 33 bin kişiyi taşıdı. Uçaklarda radyasyon izine rastlanması üzerine İngiliz yetkililer, uçaklarla yolculuk yapmış olan binlerce kişiyle temasa geçilmesi konusunda bir plan benimsedi. Şimdi uçakları kullanan yolcuların radyasyon tehdidi altında olup olup olmadıkları incelenecek.

İSTANBUL'A 10 SEFER

British Airways Londra, Moskova ve İstanbul'a yapılan uçak seferlerinin listesini yayınlayarak, yolcuların şirket yönetimiyle bağlantı kurmasını istedi. Polonyuma rastlanan bir yolcu uçağının Heathrow-İstanbul, İstanbul-Heathrow arasında 27 Ekim ile 2, 3, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ve 23 Kasım'da 10 sefer yaptığı ortaya çıktı.

18 VAKAYA RASTLANDI

Bu arada, alıkonan uçaklardan birine yeniden uçuş izni verileceği belirtiliyor. İngiltere'de Rus ajanın ölümünden bu yana 18 kişi Polonyum-210 adlı radyoaktif maddeyi taşıdıkları kuşkusuyla uzman kliniklere havale edildi.

ESKİ AJAN LİTVİNENKO 1 KASIM'DA ZEHİRLENDİ

Alexander Litvinenko 1 Kasım'da Londra'da bir lokantada içeriği belirsiz bir maddeyle zehirlenmişti. 24 gün hastanede yaşam mücadelesi veren Litvinenko'nun bağışıklık sistemi zehir nedeniyle çökmüştü. Ailesi ve arkadaşları Litvinenko'nun öldürülmesi ardında Rus yönetiminin olduğunu iddia ediyor. Ancak Kremlin iddiaları saçma olarak nitelen- diriyor.

Şüpheli Londra-İstanbul seferleri

27 Ekim:

BA676 ve BA677


2 Kasım:

BA676 ve BA677


3 Kasım:

BA676 ve BA677


LONDRA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious