33 günlük bebeğe kalp ameliyatı

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Bursa'da 33 günlük bebek kalp ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özel Acıbadem Bursa Hastanesi'nde kalp rahatsızlığı bulunan 33 günlük ile 8 yaşındaki 6 ayrı bebeğin başarılı operasyonların ardından taburcu edildiği bildirildi.
Acıbadem Hastanesi Başhekimi ve Kalp-Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Sertaç Çiçek, kalp cerrahisinin çok önemli bir dal olduğunu belirterek, "Her yönüyle tam bir ekip çalışması gerektiren kalp ameliyatlarının, ancak bu şartlar yerine gelirse başarıyla sonuçlanabilir" dedi.

Prof. Çiçek, özellikle çocukların kalp ameliyatlarının daha önemli olduğunu kaydederek, "Kalp ameliyatlarında gerek teknik gerek sağlık personeli gerekse altyapısıyla çok özel bir çalışma içinde olmamız gerekir. Çocukların ameliyatı yetişkinlerden çok farklıdır, çocuğa, erişkin hastaya yaklaştığımız gibi yaklaşamayız. Bebekler küçültülmüş erişkinler değillerdir. Her şeyleriyle yetişkinlerden farklıdırlar. Bu yüzden çocuk kalp cerrahisi suda yürümeye benzer, çok dikkat ve özen gerektirir" diye konuştu.

Bu arada, hastanede yapılan tetkikler sonucunda, son bir haftada kalpte delik, kalp kapaklarında darlık, kapak ve odacıkların tam gelişmemesi gibi doğumsal kalp hastalıkları bulunduğu belirlenen 6 çocuk ameliyat edildi. Hastane çalışanları, ameliyatla sağlıklarına kavuşturdukları Eren erli (1 yaş), Muhammet Furkan Kaya (19 aylık), Ömer Faruk Çakmak (8 yaş), Ahmet Aydemir (2,5 yaş), Tuğçe Karakaya (14 ay) ve Serra İlhan'la (33 günlük) taburcu edilmeden önce topluca fotoğraf çektirdi.

Kalp yetmezliği tanısıyla 33 günlükken ameliyat edilen Serra İlhan'ın annesi Hatice İlhan, bebeğinin, doğumundan 15 gün sonra kontrol için doktora götürünce kalp hastası olduğunu öğrendiğini belirtti. Çocuk doktorunun uyarısı üzerine yapılan tetkiklerin sonuçlarını alınca moralinin çok bozulduğunu anlatan İlhan, küçük Serra'nın 4 saat süren operasyonla sağlığına kavuştuğunu kaydederek, şunları söyledi: "Bebeğimde, olabilecek en ciddi problem çıktı. Serra'nın aort kapağının ileri derecede dar ve gelişmemiş olduğu, bu yüzden kalp yetmezliği oluştuğu belirlenince buraya getirdik. Bu yaşta kalp yetmezliği olabileceğini asla düşünemezdim. Başarılı bir ameliyatla yeniden hayata dönmesi, onu yeniden kucağıma almak üzüntümü mutluluğa dönüştürdü".

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious