330 bin pazarcının 250 bini kayıtdışı

330 bin pazarcının 250 bini kayıtdışı.16016
  • Giriş : 20.12.2008 / 11:23:00

Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Mehmet Çakman, 330 bin pazarcıdan 250 bininin kayıt dışı çalıştığını ifade ederek, belediyelerin işgaliye için kayıt dışı çalışmaya göz yumduğunu iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TÜSPAF Başkanı Mehmet Çakman yaptığı yazılı açıklamada, kamuya ait cadde ve sokakların halkın ihtiyacını karşılamak üzere encümen veya meclis kararıyla pazar yeri kurarak kullandırma yetkisinin belediyelere ait olduğunu kaydederek, “Belediyeler kamu kurumu niteliğindeki meslek odalarından faaliyet belgesi istemek zorundadır. Ancak, çoğu belediye bu belgeyi istemeden ne olduğu belirsiz kişilere yer tahsisi yaparak, kayıt dışı çalışmalara göz yummuyor. Türkiye genelinde kamuya ait yerlerde 330 bin pazarcı tespit edilmiştir. Bunların 250 bini her hangi bir odaya kayıtlı değildir. Ancak yine de belediye tarafından yer tahsisi yapılmıştır” dedi.

“KAYIT DIŞININ ÖNÜNE GEÇİLMELİ”

Kayıtlı pazarcı esnafının kayıt dışındaki pazarcılarla, büyük marketler ve alışveriş merkezleri ile rekabet etmek zorunda kaldığına işaret eden Çakman, başta Maliye Bakanlığı olmak üzere tüm belediyelerin bu kayıt dışının önüne geçmesi gerektiğini ifade etti. Bu konuda Maliye Bakanı Kemal Unakıtan"a gereken tüm bilgi ve belgeleri sunduklarını anlatan Çakman, şöyle devam etti:
“Türkiye"nin en büyük sıkıntısı olan kayıt dışının kayıt altına alınmasını acilen istemekteyiz. Bunun için re"sen Maliyeye kayıtlarını yapalım. Haksız rekabet ortadan kalksın. İçişleri Bakanlığı tarafından belediyelerden ve federasyon tarafından isimleri tespit imkanımız var. Türkiye"nin en büyük bacasız fabrikası ve sıcak paranın döndüğü bu sektör aynı zamanda kendi içinde 500 bin işsizi barındırıyor. Bu sektördeki herkesi kayıt altına alalım. Bu 500 bin kişiyi kayıt altına alarak sosyal güvencelerini sağlayalım.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*