336 bin YTL sahte para ele geçirildi

336 bin YTL sahte para ele geçirildi.16182
  • Giriş : 28.03.2008 / 15:49:00

İstanbul'da düzenlenen operasyonda, bastıkları sahte paraları piyasa sürdükleri öne sürülen şebeke mensubu 26 kişi yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, ''Sahte para basarak piyasaya süren'' kişilere yönelik Bağcılar, Fatih, Küçükçekmece, Eminönü, Gaziosmanpaşa, Bahçelievler, Güngören ve Avcılar'da operasyon düzenlendi. Eş zamanlı olarak yapılan operasyonda, biri yabancı uyruklu 3 kadının da aralarında bulunduğu 26 şüpheli gözaltına alındı.

Operasyonda kapsamında yapılan aramalarda 2 tabanca, 17 fişek, paketlere konulmuş 7,63 gram kokain, 10 extacy hap, 8 bin 300 YTL değerinde filigranı ve emniyet şeridi basılmış para kağıdı, 5 boş çek yaprağı, sahte para basımında kullanılan 4 renkli printer, değişik kişiler adına düzenlenmiş 3 nüfus cüzdanı, 2 nüfus cüzdan fotokopisi ve bir boş diploma ile 2 adet kaşe ele geçirildi.

Bu malzemeler dışında, piyasaya sürülmek üzere hazırlanmış, 82 adet 100'lük ABD Doları'nın da bulunduğu toplam 336 bin YTL değerinde sahte para ele geçirildi.

Polis yetkilileri, yaklaşık 2 ay süren bir çalışma ve fiziki takip sonunda yakalanan şebeke mensuplarının 2007 yılında düzenlenen ve 53 milyon YTL'lik sahte paranın ele geçirildiği operasyonda çökertilen şebeke ile bağlantılarının bulunduğunu ifade ederek, son operasyonda yakalanan kişilerin, daha önceden çökertilen şebekenin bastıkları sahte paraları piyasaya sürdüklerinin tespit edildiğini bildirdiler.

Yetkililer, bu kişilerin, 53 milyon YTL'lik sahte para ile yakalanan şebeke mensuplarının cezaevine girmesi üzerine kendilerinin de sahte para basmaya başladığını; bu paraların İstanbul dışında da piyasaya sürüldüğünün tespit edildiğini kaydettiler.

-DAĞITIM İŞİNDE PROFESYONEL-

Şebekenin, sahte parayı piyasaya sürme konusunda Türkiye'deki ''en profesyonel şebeke olduğunu'' ifade eden yetkililer, oldukça şık giyinimli olan şüphelilerin, sahte parayı piyasaya sürmek için güzel ve bakımlı kadınları da kullandıklarını ifade ettiler.

Şebeke mensuplarının, lüks otomobillere binerek yanlarındaki kadınlarla alışveriş merkezlerine gittikleri, burada alışveriş yaparak sahte paraları piyasaya sürdükleri belirtildi. Şebeke mensuplarından elde edilen sahte paraların çoğunun 20 YTL ve 50 YTL olduğu, aralarında bir miktar da sahte 100 YTL bulunduğu kaydedildi.

Şebekenin elebaşılığını yaptığı belirtilen Bilal A'nın lüks bir yaşam sürdüğü, yardımcısı konumundaki Recep Y'nin ile eğlence hayatına düşkün olduğu ifade edildi.

Emniyetteki işlemleri biten biri yabancı uyruklu kadın 23 şüpheli Bakırköy Adliyesi'ne gönderildi. Diğer 3 kişi ise şubedeki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious