34 milyon kitap, Google'de

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Google, 34 milyon kitabın büyük bir kısmının internet ortamına aktarımına başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Google, dünyanın önde gelen kütüphanelerinden biri olarak gösterilen Kalifornia Üniversitesi'nin kütüphanesini internet ortamına aktaracak.
Google, 34 milyon kitabın büyük bir kısmının internet ortamına aktarılması için yapılacak çalışmaları üsleneceğini belirtti. Google Kalifornia Üniversitesi'nden (KÜ) önce Harvard, Oxford, Stanford, Michigan Üniversitesi ve New York Halk Kütüphanesi ile benzer anlaşmalar yapmıştı. Şirket, Amerikan Kongresi kütüphanesi ile sanal kütüphane için anlaşmıştı. KÜ, eyalet genelinde 10 kampüsünde 100 civarında kütüphanesi bulunuyor.

Üniversitenin dijital kütüphane bölümü sözcüsü Jennifer Colvin, kütüphanelerindeki bütün kitapların online ortama aktarmayacaklarını söyledi.

Yazarlar ve yayınevleri, Google'un bu projesini engellemek için şirketi geçen yıl dava etmişti. Yazarlar ve yayınevleri şarkıların internette bedava paylaşılmasına benzer bir durumun bu proje ile kitaplar içinde geçerli hale gelebileceğini iddia etmişti. Ancak Google, telifli kitaplar için katalog hazırladığını telif hakları olmayan kitaplarınsa tam metnini kullanıcılara sunacaklarını savundu. Sözcü Colvin, "Üniversite ve Google telif haklarına saydı duyuyor." dedi. Şirket ile üniversite arasında anlaşmanın iki gün önce yapıldığını belirten Colvin, kitapların online ortama aktarılma işinin birkaç hafta içinde başlayabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious