340 Avustralyalı Mersin'e getirildi

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

İsrail'in Lübnan'a yönelik saldırıları nedeniyle Beyrut'tan kaçan 340 Avustralya vatandaşı Mersin Limanı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avustralya vatandaşlarını karşılamada Avustralya'nın Ankara Büyükelçisi Jean Dunn hazır bulundu. Avustralyalılar, Türk Kızılay ekibi tarafından karanfillerle karşılandı. Uzun yolculuk ve 1,5 - 2 metreye ulaşan dalgalar nedeniyle deniz tutan 12 Avustralya vatandaşının deniz otobüsünde fenalaştığı belirtildi. Avustralyalılar'a ilk müdahale deniz otobüsünde bulunan sağlık görevlileri tarafından yapıldı. Mersin Limanı'nda görevlilerin yardımıyla deniz otobüsünden indirilen Avustralyalılar tekerlekli sandalyeye bindirilerek ambulanslarda tedavi edildi.

Deniz otobüsünün kaptanı Yusuf Kırıt, Beyrut Limanı'nda dışarıya büyük bir insan tahliyesinin olduğunu ve koordineli bir çalışmanın bulunduğunu söyledi. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Kırıt, Denizde 1,5-2 metreye ulaşan dalga vardı. Deniz tutması nedeniyle yolcularımızın bazıları fenalaştı. Fenalaşanlara araçtaki sağlık görevlileri müdahale etti. Magosa'daki transit motorin almamız sırasında bazı yolcular fenalaştı. Sahile çıkararak hava almalarını sağladık" diye konuştu.

Aleu Zeydan isimli Avustralyalı bir kadın ise Beyrut'taki savaşa değindi. Kocasının ailesinin Beyrut'ta kaldığını ifade eden Zeydan, "Ben, çocuklarım ve Kocam, Beyrut'tan geldik. Ailemiz ise orada kaldı. Avustralyalı yetkililerden onların da kurtarılmasını istiyorum" diye konuştu.

Avustralyalılar Mersin Limanı'nda yapılan pasaport işlemlerinin ardından Adana'ya götürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious