35 medya patronunun hapsi isteniyor

35 medya patronunun hapsi isteniyor.11379
  • Giriş : 02.01.2009 / 22:35:00

RTÜK, 7 TV kanalının sahip ve yöneticileri hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

RTÜK karasal yayın hakkı bulunmadığı halde izinsiz yayın yapan 7 TV kanalının sahip ve yöneticileri hakkında, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Haklarında iki yıla kadar hapis istemiyle dava açılması istenen patronlar arasında, Ethem Sancak, Ahmet Albayrak ve Mehmet Nazif Günal da var...

Yılın ilk sürprizini Radyo Televizyon Üst Kurulu yaptı ve aralarında hükümete yakın isimlerin de bulunduğu 7 Özel TV'nin patronu ve yöneticisi olan 35 kişi hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda, karasal yayın hakkı olmadığı halde, izinsiz olarak anten kurup yayın yapan 7 TV'nin sahip ve yöneticileri hakkında, 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle dava açılması istendi. Bu isimler arasında Ethem Sancak, Ahmet Albayrak ve Mehmet Nazif Günal da bulunuyor.

RTÜK, uydudan yayın izni bulunan 7 TV'nin, bazılarının çeşitli illerde kurdukları antenler ile karasal yayın da yaptıklarını ve bu durumun da RTÜK yasasının 34'üncü maddesine aykırı olduğunu belirledi. Bu madde, RTÜK'ten izin alınmadan radyo TV yayını yapan kuruluşların kişi ve yöneticilerine, altı aydan iki yıla kadar hapis ve 50 günden, 5 bin güne kadar, adlî para cezası öngörüyor.

"DAHA ÖNCE UYARDIK"

Bu TV'lerden altısının bazı illerde karasal yayın izni olduğu, ancak izinsiz olarak başka illere de yayıldıkları belirlendi. Kanal 24'ün ise hiçbir şehirde karasal yayın izni olmadığı ancak birçok ilde yayın yaptığı bildirildi. Karasal yayın yapan TV'ler normal antenle de izlenebiliyor.

RTÜK üyesi Şaban Sevinç yaptığı açıklamada '' Bu durumdaki TV'leri daha önce uyardık. Kaçak yayına son verenler oldu. Ancak yedi adet TV kanalı, yasaya aykırılığı sürdürüyor. Özellikle yerel seçimler öncesi kaçak yayınlara izin verilmeyecek. Oy birliği ile, 7 TV kanalının sahip ve yöneticileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulması kararlaştırıldı'' dedi.

KİMLER VAR ?

Cumhuriyet Savcılığı tarafından işleme konularak dava açılması istenen suç duyurusunda Ulusal Kanal, TV-8, Net-TV, KON-TV, Kanal 24, Habertürk ve TV-5 bulunuyor. RTÜK'teki kayıtlarda yer alan, bu TV'lerin sahip ve yöneticilerinin isimleri, savcılığa bildirildi. Ulusal Kanal, Habertürk ve TV 5'in sahibi, Anonim Şirket olarak gözüktüğü için yöneticileri hakkında suç duyurusu yapıldı. Suç duyurusundaki isimler şöyle:

ULUSAL KANAL : Yalçın Büyükdağlı, Veysel Yıldız, Hale Koper, Yeditepe İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Mehmet Adnan Akfırat
TV 8 : Mehmet Nazif Günal, Kayhan Onur, Ahmet Berkmen, Doğan Ayan, Alaattin Tosunor, Ayşegül Özkaplan, Hasan Tayyar Arıca
NET TV : Ahmet Albayrak, Kazım Albayrak, Mustafa Albayrak, Nagehan Özhan, Ali Özçelik, Mehmet Sarıbaş
KANAL 24 : Ali Özmen Safa, Ethem Sancak, Murat Sancak, Zeki Ekinci
KON TV: Ahmet Özer, Nurettin Bay, Mustafa Tatlısu, Yaşar Arıcı, Namık Güler, İlker Özkan
TV 5: Şeref Malkoç, Cafer Güneş, İsmail Aydos, Suat Pamukçu, Ekrem Şama, İletişim Holding A.Ş.
HABERTÜRK: Ciner Medya Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş., Fercan Aykutlu, Gürsel Usta, İnanç Şenel.

ERDOĞAN'A YAKIN İSİM

RTÜK tarafından hakkında suç duyurusu yapılan isimler arasında Star Gazetesi ve Kanal 24'ün sahibi Ethem Sancak da bulunuyor. ''En önemli idolünün'' Başbakan Erdoğan olduğunu söyleyen Sancak, ilaç dağıtımı sektörünün yüzde 40'ını elinde bulunduran Hedef Alliance'ın de sahibi… Ayrıca tarım ve hayvancılık alanında da yatırımları bulunuyor. 1980 öncesi Aydınlık Gazetesinde çalışan Sancak son üç yıldır medya patronu...

TV 8'in patronu Mehmet Nazif Günal ise, MNG Holdingin de sahibi bulunuyor. İnşaattan turizme, bankacılıktan taşımacılığa ve TV yayıncılığına kadar 18 ayrı şirket ile faaliyet gösteriyor. MNG Grubu, Antalya'da önemli otellerin de sahibi bulunuyor. NET TV ise Albayrak Şirketler Grubuna ait.. Bu grup, Ahmet, Bayram, Nuri, Kazım, Mustafa ve Muzaffer Albayrak tarafından yönetiliyor. Suç duyurusunda adı yer alan, Ahmet, Kazım ve Mustafa Albayrak, medya, inşaat, turizm ve araç kiralama işleri ile ilgileniyor. Yeni Şafak Gazetesi de bu grup tarafından yayınlanıyor.

Habertürk ise Ciner Medya Yatırımları Sanayi şirketine ait bulunuyor. Yönetimde ise Fercan Aykutlu var. Yalçın Büyükdağlı ise Ulusal Kanal Yönetim Kurulu Başkanı…. Ergenekon davasından tutuklu bulunan Adnan Akıfırat da, Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Konya merkezli ve İç Anadolu'da bölgesel yayın yapan KON-TV ise Ahmet Özer'e ait bulunuyor. Suç duyurusunda yer alan Nurettin Bay da kanalın Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapıyor.

TV 5 ise ''Erbakan'ın Televizyonu'' olarak biliniyor. Bir ara bazı illerdeki karasal yayın hakkının Doğan grubu tarafından satın alınması gündeme gelen TV 5'in sahibi ''İletişim Holding'' olarak görülüyor. Yönetiminde Saadet Partili isimlerden, Erbakan'ın avukatı eski milletvekili Şeref Malkoç ile eski milletvekillerinden Suat Pamukçu bulunuyor.

GAZETECİLER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*