35 yıl sonra Körfez'de yüzüldü

  • Giriş : 12.08.2006 / 00:00:00

Kocaeli'de, 35 yıl önce yüzmeye ara verilen Körfez'i karşıdan karşıya yüzerek geçme yarışması, yıllar sonra ilk kez bu yıl yeniden düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bir sanayi şehir olan Kocaeli, sık sık çevre kirliliği ile gündeme geliyor. Sanayi atıkları nedeniyle kirlenen alanlardan biri de Körfez'in suları. Daha önce Akdeniz sahillerinde olduğu gibi vatandaşlar Körfez'de yüzerek yarışmalar düzenliyordu. Bu etkinlikler sanayinin iyice gelişmesine kadar devam etti. Her yıl geleneksel olarak düzenlene Körfez'i karşıdan karşıya yüzerek geçme yarışmaları, denizin kirlenmesi nedeniyle 35 yıl önce son buldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, göreve geldikten sonra 2007 yılında körfezde yüzülecek diyerek çalışma yaptı. Şimdiye kadar alınan önlemlerle Körfez, büyük oranda pislikten kurtarıldı. Suyun yüzülebilir seviyeye gelmesi nedeniyle, yıllar önce ara verilen yüzme yarışması bugün gerçekleştirildi. Değirmendere Belediyesi tarafından düzenlenen "Körfez'i karşıdan karşıya yüzerek geçme" yarışmasına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Yarışmaya, çocuklar, gençler, kızlar ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu katıldı.

Körfez'in karşı tarafı olan Tütünçiftlik'te start alan yarışma 2 kilometre uzaklıktaki Değirmendere'de son buldu. Yarışmada bazıları boğulma tehlikesi geçirdi. İsmi açıklanmayan yaşlı biri, yarı yolda vücuduna kramp girince panikleyip suyun altına girdi. Çevedeki can kurtaranların devreye girmesi ile yaşlı adam çıkartılıp, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Yarışmayı Bilal Kahan birinci, Murat Melih Deniz ikinci ve Murat Can üçüncü oldu. Yüzme yarışmasında dereceye girenlere Başkan Karaosmanoğlu birer altın ve çeşitli hediyeler verdi.

Karaosmanoğlu, 35 yıl önce sona eren rüyayı tekrar gerçekleştirdiklerini söyledi. Alınan önlemlerle Körfez'in daha da temizleneceğini belirten Karaosmanoğlu, bu kirlilikten arınma çalışmasını Kocaeli'nin dört bir yanına yaydıklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious