35 yıllık yolun ilk kurbanı deve oldu

35 yıllık yolun ilk kurbanı deve oldu.17842
  • Giriş : 19.05.2009 / 23:43:00
  • Güncelleme : 19.05.2009 / 23:49:08

Zile'de 35 yılda tamamlanan yol için kurban edilen devenin üzerine 'Ben bu yola kurbanım' yazısı asıldı ve ilçede tur attırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Zile ilçesinde, Ankara'yı 100 kilometre kısaltan Zile-Çekerek yolunun 35 yıl sonra tamamlanması üzerine, Zileliler deve kesti. Kesimden önce devenin boynuna "Ben bu yola kurbanım" yazılı bir kağıt asılarak şehir turu attırıldı.

35 yıl önce yapımına başlanan ancak 3 ay önce tamamlanan Zile- Çekerek yolu sayesinde, Tokat- Ankara yolu 1 saat kısaldı. Yıllardır bu yolun açılması için mücadele veren Zileliler, yolun bitmesini deve keserek kutladı. Öncülüğünü, ilçede yerel yayın yapan Zile TV'nin sahibi Hüseyin Gülbasar"ın yaptığı grup bir kampanya düzenlenerek, kesilecek deve için ilçe halkından para topladı. Toplanan para ile Aydın ilinden 6 bin liraya bir deve satın alındı. İlçeye getirilen deve süslendi, boynuna "Ben bu yola kurbanım" yazısı, gövdesine ise "Beni alanlara teşekkür ederim" yazısı asıldı. İlçe cadde ve sokaklarında davul- zurna eşliğinde gezdirilen deve vatandaşların büyük ilgisi ile karşılaştı. Gezi sonrası mezbahaya götürülen deve kurban edildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Hüseyin Gülbasar, “Yıllardır bu yolun mücadelesini verdik. Zile çıkmaz sokaktaydı ve bu yolla bu sorun çözüldü. "Bu yol tamamlanırsa deve keseceğiz" sözü vermiştik. Bir kampanya düzenledik ve gönüllü vatandaşlar deve kesimi için para verdi. Umarız 35 yıldır mücadelesini verdiğimiz yolda kaza, bela olmaz” dedi.

Kesilen devenin etinin yarısı aşevi, yarısı da Kuran kursuna bağışlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*