36 ilde hayvanlara kene ilaçlaması

36 ilde hayvanlara kene ilaçlaması.8176
  • Giriş : 26.12.2008 / 16:17:00
  • Güncelleme : 26.12.2008 / 16:17:32

Mehdi Eker, bakanlığının, keneyle mücadele amacıyla KKKA hastalığının görüldüğü ve görülme riski olan 36 ildeki tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda ilaçlama yaptığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eker, MHP Hatay Milletvekili Turan Çirkin'in soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının, hayvanların bir hastalığı olmadığını, hastalığın etkeninin kenelerde bulunduğunu belirtti.

Dünyadaki 900 kene türünden 32'sinin Türkiye'de bulunduğuna işaret eden Eker, bunlardan sadece 3 alt türün hastalık taşıdığını ifade etti.

KKKA hastalığı etkeninin bir virüs olduğuna, hastalığın keneler aracılığıyla insanlara bulaştığına dikkati çeken Eker, virüsün; sığır, koyun, keçi, tavşan ve tilki gibi hayvanlarda tespit edildiğini vurguladı.

Eker, hayvanların, hastalığın yayılmasında aracı rol oynadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Gerek Türkiye Zoonoz Milli Komitesinde gerekse bakanlıklar arası yapılan üst düzey toplantılarda, her kurumun, kendi görev alanı çerçevesinde görev yapması, çiftlik hayvanlarında kene mücadelesinin bakanlığımız, meskun mahallerde belediyeler, yaban hayatında ise Çevre ve Orman Bakanlığı bünyesinde yapılması için prensip kararı alınmıştır.

Bu kapsamda, bakanlığımız 36 ilde bulunan çiftlik hayvanlarında ilaçlama çalışmalarını yapıyor. KKKA hastalığıyla ilgili hastalık etkeninin taşıyıcısı olan ve insanlara bulaştıran keneler ile mücadele amacıyla Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca, hastalığın görüldüğü ve görülme riski olan 36 ildeki tüm büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda ilaçlama çalışmaları yapılıyor.''

Bakan Eker, ilgili bakanlıkların zaman zaman bir araya gelip, ortak toplantılar yaptığını ve hastalıkla mücadelede gerekli kararları aldığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*