'367' de neymiş!

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan 367'yi dikkate almayacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Tayyip Erdoğan, AKP'nin Cumhurbaşkanı adayını belirlemek amacıyla milletvekilleriyle görüşmelerine devam ediyor. Dün akşam bir grup milletvekili ile bir araya gelen Erdoğan'ın, CHP'nin ilk tur için şart koştuğu 367 sayısını dikkate almayacaklarını söylediği öğrenildi.

Başbakanlık Resmi Konutu'nda yapılan görüşmede milletvekilleri Başbakan Erdoğan'a CHP'nin Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunun yapılabilmesi için Meclis'te 367 milletvekili bulunması gerektiğine ilişkin iddiasını sordular. Bu tartışmayı doğru bulmadığını ifade eden Erdoğan ise, 367 koşulunu dikkate almayacaklarını söyledi. Başbakan Erdoğan'ın "O zaman, bugüne kadar yapılan tüm Meclis çalışmaları tartışmalı hale gelir" dediği öğrenildi.

Toplantıda bazı milletvekillerinin "367'nin altında oyla toplanacak Meclis kararı sizi Cumhurbaşkanı yaparsa ve Anayasa Mahkemesi seçimi iptal ederse ne olur?" diye sordu. Başbakan Erdoğan'ın, milletvekillerinin bu soru üzerine, "O zaman eski Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de iptal edilmesi gerekir. Mahkeme iptal ederse bu durumda genel seçimlere gidilmesi gerekir. Orda da partimiz yine galip gelir" şeklinde değerlendirme yaptığı öğrenildi.

CHP, AK Parti'nin Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda 367 sayısını bulmak için yakın veya uzak gelecekte transferler yapabileceğini, siyasi ikbal dağıtarak kendisi dışındaki milletvekillerini toplantıya getirmeye çalışacağını iddia etmişti. Başbakan Erdoğan, 367 şartını dikkate almayacaklarını açıklayarak, bu yöndeki iddiaların da geçersiz olduğunu vurgulamış oldu.

Toplantıda milletvekilleri Başbakan Erdoğan'ın adaylığı konusundaki görüşlerini ifade ettiler. AK Parti Düzce Milletvekili Yaşar yakış, Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması yerine Başbakanlık görevini sürdürmesinin daha yararlı olacağı yönünde görüş açıkladı. Bir milletvekilinin ise, "Şimdiki Cumhurbaşkanı Beşiktaşlı. Siz Köşk'e çıkın ki Fenerbahçeli bir Cumhurbaşkanı olsun" dediği öğrenildi.

Toplantıda milletvekillerinin büyük oranda Erdoğan'ın adaylığına destek verdiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious