367 krizi ve kapatma davası Türkiye'nin iki yılını aldı

367 krizi ve kapatma davası Türkiye'nin iki yılını aldı.18823
  • Giriş : 28.01.2009 / 15:32:00
  • Güncelleme : 28.01.2009 / 15:38:01

Türkiye'nin lokomotif sanayicilerinden Sabancı Topluluğu, perakendede çıtayı yükseltiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Buna rağmen verimliliğin her zamankinden fazla önem kazanacağı, deli dolu işlerden hızla vazgeçilen bir dönem yaşanacağını belirten Sabancı Holding Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer, Türkiye'nin 2007 ve 2008 yıllarını önce cumhurbaşkanlığı seçimleri, daha sonra parti kapatma davasının oluşturduğu siyasi gerginlikler nedeniyle boşa geçirdiğini söyledi. Dinçer'e göre bu gerginlikler, tüketici güvenini olumsuz yönde etkiledi ve ekonomiye faturası büyük oldu.

Teknosa'nın 2008 yılı performansı ile 2009 projeksiyon ve hedeflerinin açıklandığı toplantıda konuşan Haluk Dinçer, ABD'den başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan krizin Türkiye'yi de etkilediğini söyledi. Son ekonomik krizle göstergelerin daha da dibe vurduğunu belirten Dinçer, 2008'in son çeyreğinde hem ekonomik büyümenin hem de özel tüketimdeki yıllık artışın negatif olmasını bekliyor. Dinçer'e göre kriz er ya da geç bitecek. Bu nedenle kriz, ekonomideki yapısal problemlerin çözülmesi, verimsizliklerin giderilmesi, kaynak israfının önlenmesi ve yeni bir vizyon çizilmesi açısından fırsata dönüştürülmeli. "Şimdi kısa vadeli hesapları bırakıp, ülke olarak el ele verip geleceğin Türkiye'si için doğru adımları atma zamanıdır." diyen Dinçer, 2009'un zor bir yıl olacağının altını çiziyor. Hükümetin gelişmeleri yakından takip ettiğini dile getirn Grup Başkanı, Merkez Bankası'nın 2 puanlık faiz indirimi kararının likiditeyi artıracağı kanaatinde. Tüketimin canlanmasına katkıda bulunacağı ümidiyle faizlerin 1-2 puan daha aşağı inmesini beklediklerini dile getiren Dinçer, IMF ile yapılması gündemde olan stand-by anlaşması hakkında, "IMF ile yapılacak anlaşmanın en kısa sürede sonuçlanacak olması sevindirici." değerlendirmesini yaptı.

Perakende sektörünü değerlendiren Dinçer, son yıllarda 'çok deli dolu işler' yapıldığını dile getirdi. Dinçer, "Tüketici talebiyle ilgili beklentiler biraz fazla abartıldı. Hesapsız kitapsız bir arz oluşturuldu. Global likiditenin de etkisiyle talebin çok ötesinde alışveriş merkezleri, mağazalar açıldı. Ziyaretçi çekme gücü sınırlı alışveriş merkezlerinde fahiş kiralar ödendi. Mağaza açma yarışına girildi. Zarar eden mağazalar uzun süreler açık tutuldu. Ama artık bu oyun bitti." diye konuştu. Haluk Dinçer, bazı verimsiz mağazaların, alışveriş merkezlerinin kapatılırken kiraların makul seviyelere çekileceği uyarısında da bulundu.


Romanya'daki Teknosa yatırımı benim hatam

Sabancı Grubu'nun Romanya'da açtığı 6 Teknosa mağazasını kapatmak zorunda kalmasıyla ilgili konuya da açıklık getiren Haluk Dinçer, "Romanya benim hatamdır. Orada işler beklediğim gibi gitmedi. Doğru ortağı seçemedik. 6 mağaza açtık, 6'sını kapattık. Ancak grubun, bölgede büyüme vizyonumuzda bir değişme yok. Uygulamada biraz gecikme olabilir. Üçer ve onar yıllık büyüme planları yapılıyor. Haziran ayında bu planlar gözden geçirilecek." diye konuştu. Teknosa Genel Müdürü Mehmet T. Nane ise 2008'de yatırımlara devam edeceklerini, 20'nin üzerinde mağaza açmayı planladıklarını söyledi. Buna göre, Iğdır, Bitlis, Muş ve Ağrı öncelikli iller arasında. Krize rağmen insan kaynakları alanında da yatırımlarına devam ettiklerini anlatan Nane, 2008 yılında 1.000 kişiye daha iş imkanı oluşturduklarını ve gelecek yıl da 1.000 kişiyi işe alacaklarını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*