367 sıkıntısı

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Siyasilerin gündemi Köşk, ’367 tartışması’ sürüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanlığı seçiminde adaylık sürecinin başlamasına 9 gün kala, “367 tartışması” daha da büyürken, TBMM kulisleri de hareketlendi. Cumhurbaşkanlığı oylamasına 367 milletvekilinin katılmasının şart olduğunu öne sürerek, aksi halde seçimin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edebileceğini savunan cephenin en büyük sıkıntısı, partiler içindeki muhalif isimler. 354 milletvekili bulunan AKP’nin, Meclis Başkanı Bülent Arınç oturumu yöneteceği için 14 milletvekiline daha ihtiyacı olduğunu belirten muhalif cephe, parti içi hesaplaşmaların cumhurbaşkanlığı seçimine odaklanması nedeniyle rahat değil.

CHP’Lİ MUHALİFLER

Cumhurbaşkanlığı oylamasında “367 tezinin” en sıkı savunucusu CHP’nin 153 milletvekilinin tamamının oylamaya katılmaması beklenmiyor. Baykal’a karşı parti içinde muhalefet eden bazı milletvekillerinin, cumhurbaşkanlığı oylamasına katılabileceği konuşuluyor.

ANAVATAN DA KARIŞIK

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu’nun, seçeneklerinin “demokrasiden yana olacağını” belirterek oylamaya katılabilecekleri mesajı vermesi, şu anda 19 milletvekili bulunan ANAVATAN’ın “367 tezine” karşı büyük bir engel oluşturmasına neden oluyor. Mumcu’ya rağmen bir grup milletvekili oylamaya katılmayı düşünmese de ANAVATAN’da en az 10 milletvekilinin Genel Kurul salonuna gireceği ifade ediliyor. Yine benzer şekilde 4 milletvekili bulunan DYP’nin de oylamaya katılmasına kesin gözüyle bakılıyor. 10 bağımsız milletvekilinin de alacakları bireysel kararlar, 367 kavgasında belirleyici olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious