367 tartışması yine gündemde

  • Giriş : 06.03.2007 / 00:00:00

Baykal, Köşk seçimi ile ilgili 367 oy tartışmasını tekrar başlatarak "1. turdan sonra Anayasa Mahkemesi'ne gideriz kaos çıkar" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anayasa'nın Cumhurbaşkanlığı seçimini düzenleyen 102. maddesine vurgu yaparak, "1. turdan sonra Anayasa Mahkemesi'ne gideriz" uyarısını yineleyen Baykal, "Öyle bir kaos çıkar ki doğrudan otomatik seçime gidilir" dedi.

NTV'ye yaptığı açıklamada Anayasa'nın Cumhurbaşkanlığı seçimini düzenleyen 102. maddesine vurgu yapan Baykal, bu konuda şunları söyledi: "Anayasanın bu konudaki ilgili maddesi 102. madde 1 fıkra. İki şeyi düzenliyor; 'Cumhurbaşkanı, milletvekili üye tamsayısının üçte ikisinin oy çoğunluğu ve gizli oyla seçilir'. Bu, şemsiye fıkra. Daha sonraki fıkralar turları düzenliyor. İki hal için üçte iki, iki hal için salt çoğunluk arıyor. 1. fıkradaki üçte iki ne? Salt çoğunluk, adayın alması gereken, birinci fıkradaki salt çoğunluk toplantı yeter sayısı. Birinci fıkrada kastedilen seçilme yeter sayısı değil toplantı yeter sayısı. Eğer bu böyleyse bunu çözecek olan Anayasa Mahkemesi'dir. Anayasa Mahkemesi'ne götürebiliriz. Komisyonumuz bunu önerdiği takdirde, biz bunu, turlara geçilir, üçte iki çoğunluk yerine gelmez. Anayasa Mahkemesi'ne derhal götürülür. Öyle bir kaos çıkar ki ortaya. Türkiye'yi doğrudan otomatik seçime götürecek tablo çıkar. Uzlaşma mecburiyeti o nedenle var. Başbakan kafaya takmış, 'Ben seçileceğim. CHP ile uzlaşma olmaz' diye. Anayasa Mahkemesi'nin yorumunu görmek lazım."

EVREN'E YÜKLENDİ
Eyalet çıkışıyla büyük tartışmalara neden olan eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in "ölçüyü aştığını" söyleyen Baykal'ın değerlendirmeleri şöyle oldu:

* EVREN ÖLÇÜYÜ AŞTI: Türkiye'yi kurtarmak için yaptıkları 12 Eylül'ün ülkenin kaosa, çözülmeye girmesinde etkisi çok büyüktür. Bu Türkiye'ye yapılmış en büyük kötülüktür. Yeni modeller teklif etmeleri ölçüyü aşmak anlamına geliyor. Evren ölçüyü aştı.

* SİYASİ SABIKASI VAR: Kendisi 'Maraş'ı vermek için elimizde tutuyoruz' demişti. Bir siyasi sabıka söz konusudur. Ama böyle parlak projeler ortaya atarak Türkiye'yi kurtarma fikrinin Türkiye'nin başına nasıl dertler açtığını biliyoruz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious