367 tartışmasında ikinci perde

367 tartışmasında ikinci perde.17623
  • Giriş : 31.05.2007 / 12:47:00

Anayasa değişikliği paketinin 1. maddesi 366 oyla kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Genel Kurulunda, Anayasa değişikliğine ilişkin yasanın, milletvekili genel seçiminin 4 yılda bir yapılmasını öngören 1. maddesi, 366 oyla kabul edildi.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in iade ettiği yasanın ikinci turunda, 1.maddenin gizli oylamasına, 393 milletvekili katıldı.
Madde, 22 ret oyuna karşılık 366 oyla kabul edilirken, 3 milletvekili çekimser kaldı. 1 milletvekili boş oy kullanırken, 1 oy da geçersiz sayıldı.
CHP'li vekiller maddelerin kabul edilmesi için en az 367 oy gerektiğini belirtti.
TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın, maddenin kabul edildiğini açıklamasının ardından, CHP Ankara Milletvekili Oya Araslı, yerinden kalkarak, bu duruma itiraz etti. Araslı, maddenin 366 oy aldığını ve kabul edilmiş sayılamayacağını öne sürdü. Bunun üzerine Arınç, usul tartışması açtı.

YİNE 367 TARTIŞMASI

Bu oylamada da 367 tartışması yaşanıyor. CHP'ye göre veto edilmiş olan bir Anayasa değişiklik paketinde maddeler de paketin tamamı da 367 oy almalı. AKP yöneticileri ise 330 oyun yeterli olduğunu düşünüyor. AKP'liler, "330 ile 367 arasında oy çıkması halinde paket otomatik referanduma gider, 367'nin üzerinde oy çıkarsa Cumhurbaşkanı isterse referanduma sunar" görüşündeler.
Meclis Kanunlar Genel Müdürlüğü'nün görüşü ise paketin tamamı için yapılacak son oylamada 367'nin gerektiği şeklinde.
Genel Kurul'da yapılan usul tartışmasında AKP'nin kabul oyu vermesi ve 330-367 oy alan maddelerin kabul edilmesi bekleniyor. Ancak bu Anayasa tartışmalarını da beraberinde getirecek. Paketin 367'nin üzerinde oy alması halinde Cumhurbaşkanı Sezer referanduma gidebilir ya da şekil yönünden denetimi için Anayasa Mahkemesi'ne götürebilir. CHP de Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilir.

AKP: SEZER YA ONAYLAYACAK, YA REFERANDUMA GÖTÜRECEK

AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, Meclis Genel Kurulu’nda ikinci tur oylaması yapılan Anayasa Değişikliği paketiyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer için “Ya onaylayacak ya da referanduma götürecek" dedi.
TBMM Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Sezer’in Meclis’e iade ettiği Anayasa Değişikliği ikinci tur oylaması yapılıyor.
Kapusuz, Cumhurbaşkanı Sezer’in, Anayasa paketini bütün olarak değerlendireceğini söyledi. Kapusuz, “Şekil olarak, maddeleri ve geneli üzerinde 330 ile 367 arasında oy alırsa, Cumhurbaşkanı Sezer mecburi referanduma gidiyor. Paket aynı şekilde 367 veya üzerinde oy alırsa Sezer o zaman ya onaylayacak ya da isterse referanduma gidecek" dedi. Kapusuz Genel Kurul’da Anayasa değişikliğinin geneli üzerindeki oylamanın 367’nin altına düşmesi durumunda ise geçersiz sayılacağını belirtti.
Kapusuz, Anayasa değişikliğinin geneli üzerindeki oylamanın 367 ve üzerinde bir oy alması durumunda ise Cumhurbaşkanı Sezer’in geri iade olmadığını ancak, ya onaylayacağını ya da isterse referanduma götüreceğini kaydetti. Kapusuz, “Cumhurbaşkanı Sezer bu durumda ya onaylacak ya da isterse referanduma götürecek. Eğer 330 ile 367 arasında bir oy olursa o zaman mecburi referandum doğuyor. Önemli olan maddeler üzerindeki sayı değil, geneli üzerinde ortaya çıkacak sonuç" diye konuştu.

SENARYOLAR

CHP'nin muhalefet edeceği oylamaya ANAVATAN'ın yine destek vermesi bekleniyor. İkinci tur ve geneli üzerindeki son oylamada da kullanılan oylar 330 ile 367 arasında kalırsa, teklif doğrudan referanduma gidecek. Ancak eski Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, ikinci turda 367'nin altında bir oy çıkması halinde kanunun reddedilmiş olacağını öne sürüyor. Veto edilmeden önce kanun 1 "ret" oyuna karşılık 376 "evet" oyuyla kabul edilmişti.
Paket, ikinci turda 367'nin üzerinde oyla kabul edilirse, Sezer için 15 günlük inceleme süresi yeniden başlayacak. Paket, 1 Haziran'da Köşk'e sunulursa, Sezer'in inceleme süresi 16 Haziran'da dolacak. Sezer paketi onaylarsa, 22 Temmuz'da halkın önüne iki sandık konulabilecek. Ancak Sezer'in paketi bu sürenin sonunda referanduma götürmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu durumda, Anayasa değişikliklerinin halkoyuna sunulmasına ilişkin yasaya göre, referandum kararının Resmi Gazate'de yayımlanmasından itibaren 120 gün sonraki ilk pazar günü halkoyuna gidilmesi zorunlu bulunuyor. Bu takvime göre, referandum 14 ya da 21 Ekim'de gerçekleştirilebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious