367 tehditçileri yakalandı

367 tehditçileri yakalandı .14207
  • Giriş : 18.07.2007 / 15:23:00
  • Güncelleme : 18.07.2007 / 15:31:06

367 milletvekili sayısına ulaşılmaması için uğraşanlar yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı seçimleri öncesi bazı Anavatan’lı, DYP’li ve bağımsız milletvekillerini ‘oylamaya’ katılmamaları için ölümle tehdit eden üç zanlı Bursa’da yakalandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı oylaması öncesinde bazı muhalefet partilerine üye milletvekilleri ile bağımsız milletvekillerinin cep telefonlarına gönderilen mesajlar ile tehdit edildiklerini açıklamıştı. Başbakan Erdoğan, ismini açıklamadığı vekillerin tehdit edildiğine yönelik bilgileri şu cümlelerle açıklamıştı: Bazı vekillere ‘evlat acısı çekmek istemiyorsanız yarın Meclis’e gitmeyin. Yoksa evlat acısı çekersiniz’ şeklinde tehditler geldi. MİT’e ve Emniyet’e talimat verdim. Bu konuyu aydınlatacağız.

MİT Müsteşarlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı, tehdit olayı ile ilgili çok yönlü soruşturma başlattı. Gizli yürütülen soruşturmada, vekillerin cep telefonlarına SMS ile tehdit mesajlarının Bursa’dan gönderildiği tespit edildi.
Tehdit olayına adı karışan üç zanlı bir süre izlendi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde gerçekleştirilen soruşturmada dün operasyon için düğmeye basıldı. Ankara Organize Suçlarla Mücadele Bürosu’ndan iki özel ekip operasyon için Bursa’ya gönderildi. Ankara’dan giden ekip ile Bursa KOM Şubesi ekipleri daha önceden adresi belirlenen üç ayrı adrese ‘eş zamanlı’ operasyon düzenledi. Üç zanlı kıskıvrak yakalandı. Zanlılar sorgulanmak üzere Ankara’ya getirildi.

ÖRGÜT BAĞLANTISI

Polis, SMS tehdidinde kullanılan cep telefonları ile bilgisayarlara da el koydu. Zanlılarla ilgili ilk soruşturmada herhangi bir örgüt bağlantısı bulunamadı. Zanlıların, Cumhurbaşkanlığı seçiminde 367 sayısına ulaşılamaması için bazı ANAP’lı, DYP’li ve bağımsız vekilleri e-mail ve cep telefonu ile tehdit ettikleri anlaşıldı. Zanlıların ‘Tehdit için kimseden talimat almadık. Kendi kararımızla bu işi yaptık’ dedikleri belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious