367 tehditçisinde kırmızı hat

367 tehditçisinde kırmızı hat.9813
  • Giriş : 19.07.2007 / 08:08:00

367 tehditçisi Bursa'da yakalandı. İşsiz ve sabıkalı zanlıdan bakın neler çıktı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde vekilleri seçimlere katılmamaları yönünde tehdit eden Barış A.'nın ilginç bağlantıları araştırılıyor.

İşsiz olmasına rağmen, cebinden 5 bin YTL para ile 4 ayrı cep telefonu çıkan Barış A.'nın bazı gruplarla ilişkili olduğu öne sürüldü. Barış A.'nın kullandığı cep telefonları ile henüz ismi belirlenemeyen kişilerle kırmızı hat (sadece belli kişilerle görüşmek için kullanıldığı) kurduğu tespit edildi.

30 yaşındaki Barış A.'nın dolandırıcılıktan sabıkalı olduğu ve Bursa Emniyet Müdürlüğü tarafından arandığı anlaşıldı.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri oylaması yapılırken her tur öncesinde, Anavatan'lı, DYP'li ve AK Partili milletvekillerinin cep telefonlarına, "Ailenizi bir daha görmek istiyorsanız oylamaya katılmayın. Oylamaya katılırsanız vatan hainliğinden yargılanacaksınız." diye tehdit mesajları gelmişti.

Bursa Kestel'de, akrabasının evinde gözaltına alınan zanlı Barış A.'nın üzerinde 5 bin YTL nakit para, 4 ayrı cep telefonu ile milletvekilleri ve bakanların cep telefonlarının listesi ele geçirildi.

Milletvekillerinin cep telefon numaralarının nasıl ele geçirildiğini de araştıran ekipler, zanlının kendini bazen bakan koruması bazen de özel kalem müdürü olarak tanıttıktan sonra milletvekillerinin cep telefonlarını öğrendiğini belirledi. Ancak zanlı, "susma hakkımı kullanıyorum" diyerek, özel görüşme yaptığı kişilerin isim ve adreslerini vermekten kaçınıyor.

Üst düzey kaynaklar Barış A.'nın çok özel bir çalışma ile yakalandığını belirtiyor. Barış A.'nın istihbarat tekniklerini çok iyi bildiğine dikkat çeken yetkililer, "Yakalanmamak amacıyla mesajların tamamını ankesörlü telefondan çekmiş. Bu nedenle uzun süreli bir çalışma yapılması gerekti. Zanlının belirlenmesinin ardından delil toplamak amacıyla da çalışma yapıldı. Üzerinden çıkan SİM kartları ve telefonlar ile yapılan görüşmeler tek tek inceleniyor." diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious