367'ye AKP formülü

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Meclis'teki oylamaya CHP girmezse yoklama olmayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı seçimi için ilk tur oylamaya 353 AKP'li tam kadro katılacak. Muhalefet gelmezse başkan yoklama yapmadan "Çoğunluk var" deyip toplantıya geçecek. CHP yoklama istiyorsa 20 vekilin imzası ve toplantıya katılımı gerekecek. Böylece 373'e ulaşılacak.

AKP'nin 367 planı hazır

Muhalefetin Genel Kurul'a girmemesi ve 367'lik çoğunluğa ulaşılmaması halinde AKP, yoklamasız toplantıya başlayacak. CHP, 20 milletvekiliyle yoklama isteyince, AKP ile CHP'li 20 milletvekilinin sayısı 367'yi geçecek.

Rektörlerin ortak açıklamalarıyla 367 tartışması bir kez daha gündeme gelince, AK Parti konunun Anayasa Mahkemesi'ne taşınma olasılığına karşı, iki aşamalı bir plan geliştirdi. Buna göre AKP, 20 milletvekiliyle CHP'yi toplantı yeter sayısı istemeye zorlayacak ve ilk tur oylamada bir grup AKP'li Genel Kurul'da bulunmasına karşın oy kullanmayacak. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda, Anayasa gereği aranan 367 oyun aynı zamanda, toplantı yeter sayısı olduğu, ilk turda bu sayı yoksa seçime devam edilemeyeceği iddiaları yine ortalığı karıştırdı. CHP ilk tura katılmayacağını, 367'nin altında kalınması halinde konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacağını belirtiyor. DYP ve ANAP, birinci tur oylamaya katılıp katılmayacakları konusunda net bir tavır ortaya koymayınca, AK Parti karşı plan geliştirmeye başladı. AKP, Anayasa Mahkemesi'ne gidilmesini önlemeye çalışacak. Tüm bunlara rağmen başvuru yapılması halinde, aleyhte bir karar çıkmaması için de çaba harcayacak.

NE YAPACAKLAR?

367 kişinin Genel Kurul'da bulunması zorunluluğu bulunmadığını savunan AKP'nin geliştirdiği ve kulislerde konuşulan plan şöyle: "CHP'liler birinci tur oylamanın yapılacağı gün, Genel Kurul Toplantısı'na katılmayacak. TBMM Başkanı Bülent Arınç, oturumu yönetecek ve geri kalan 353 AKP'li tam kadro Genel Kurul'da bulunacak. Eğer DYP ve ANAP da, Genel Kurul'a gelmeme kararı alırsa, yoklama yapılmadan başkan (çoğunluk vardır) diyerek toplantıya geçecek. CHP yoklama yapılmasını istiyorsa iç tüzük gereği, 20 milletvekili ile bunu isteyecek. CHP'nin 20 milletvekili de yoklamada sayılacağı için, Genel Kurul'da 373 kişi olacak. Böylece kritik eşik aşılacak. CHP'nin birinci tur oylama sırasında, 367 kişi olmadığı yönündeki itirazları getirmesi olasılığına karşı önlemler alınacak. 20-30 AKP'li milletvekili Genel Kurul'da bulunduğu halde, oy kullanmayacak. Meclis kameraları bu kişilerin Genel Kurul'da olduğunu tespit edecek. Anayasa Mahkemesi'ne gidilmesi halinde bu vekiller, (milletvekilleri kendi iradeleriyle karar verir. Biz oy kullanmamayı tercih ettik. Genel Kurul'da yeter sayı var ama bazıları oy kullanmadı) diyecek."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious