369 hektar ormanı yakmaya değer mi?

369 hektar ormanı yakmaya değer mi?.18250
  • Giriş : 20.08.2007 / 19:35:00

İzmir-Manisa il sınırında son bir hafta içinde üst üste altı defa ormanı ateşe veren ve 360 hektarlık alanın kül olmasına sebep olan üç zanlı, bugün ifadeleri alınmak üzere adliyeye çıkarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Üç kardeş olan zanlıların jandarmaya verdiği ifadelere göre ormanı çobanlıktan kurtulmak için yaktıkları belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, Yaşar Boz (29), İsmail Boz (27) ve Akif Boz (21), 6 bin YTL borçlarını ödemek için çareyi ormanı yakmakta buldu. Keçileri bulunan üç kardeşin hesabına göre bölgedeki ormanlık alan tamamen yanacak ve keçilerin beslenebileceği otlak bulunmayacak, dolayısıyla da keçiler satılıp borçlar kapatılacaktı. Böylece kendileri de çobanlıktan kurtulmuş olacaktı.

Geniş güvenlik önlemleri altında jandarma araçlarıyla adliyeye götürülen üç zanlıya, vatandaşlar sözlü saldırılarda bulundu. Boz kardeşler, adliyeye çıkarılırken gazetecilerin, "Ormanı neden yaktınız?" sorularını cevapsız bıraktı.

Bir hafta boyunca İzmir- Manisa karayolu üzerinde bulunan Süreyya Piknik Alanı'nın arka tarafındaki Karakoca köyünde çok olan ormanlık alanda altı defa yangın çıkmış, toplam 360 hektarlık orman yok olmuştu. Yangın İzmir'i de tehdit etmiş, bölgede bulunan bazı köyler boşaltılmış, bazı evler de yanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious