'38' adlı belgesel filme, polis engeli

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

MASAP tarafından Tunceli'de organize edilen kültür sanat günleri kapsamında gösterimi yapılması planlanan "38" adlı belgeselin gösterimine polis izin vermedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Birçok sivil toplum örgütünün desteğiyle Tunceli'de organize edilen kültür sanat etkinlikleri için kente gelen sanatçılardan Çayan Demirel'in 1938'de yaşanan olayları konu alan belgesel filmin gösterimine güvenlik gerekçesiyle izin verilmedi.

Göndoğanlar Düğün Salonu'nda gösterimi gerçekleştirilmesi planlanan belgesel filmi gösterimden önce izlemek isteyen emniyet yetkililerinin bu önerisini yönetmen Çayan Demirel kabul etmedi. Belgeselin, İstanbul belgesel film kapsamında ve Avrupa'da çeşitli ülkelerde gösterildiğini ifade eden Demirel, "Genelde belgesellere ilişkin böyle özel izin gibi konuyla karşılaşmıyoruz ancak konu hassas olunca bu tür durumla karşılaştık. Bu ülke tarihle hesaplaşabilseydi bu tür sorunlarla karşılaşmazdık" dedi.

Akademisyenlerin de görev aldığı belgeselin bilimsel bir çalışma olduğunu kaydeden Demirel, "Sorun; emniyet yetkilisinin filmi daha önce izlemek istemesi oldu. Ben de kendisine bunun mümkün olamayacağını ve izne tabi olması gerektiğini söyledim." diye konuştu.

Filmi izlemek için salona gelen çok sayıda vatandaş ise filmin gösteriminin engellenmesini alkışlar ve sloganlarla protesto ederek salonu terk etti.

Bu arada salonun çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious