38 yıl aradan sonra ilk kez Genel Kurul"u bir kadın yönetti

38 yıl aradan sonra ilk kez Genel Kurul
  • Giriş : 17.10.2007 / 09:36:00

Güldal Mumcu, Atatürk"ün Meclis"inin, kadının yeniden ikinci sınıf vatandaş olmasına izin vermeyeceğini söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Genel Kurulu 38 yıl aradan sonra dün bir ilke sahne oldu. Türkiye"nin ilk kadın TBMM Başkanvekili Nermin Neftçi"den 38 yıl sonra, MHP"li Meral Akşener ile birlikte bu göreve seçilen CHP"li Güldal Mumcu ilk kez dün Meclis Genel Kurul kürsüsündeki başkanlık makamına oturdu.
Mumcu, Meclis İçtüzüğü"nde bayan başkanvekillerinin ne giyeceğine ilişkin açık bir hüküm bulunmaması nedeniyle yaşanan kıyafet tartışması ve ardından da Başkanlık Divanı"nca benimsenen özel tasarım kıyafetinin tamamlanması beklendiği için dönem başından bu yana görev almamıştı. Mumcu"nun eski bir kıyafetinden esinlenerek hazırlanan özel tasarım kıyafetlerini kısa süre önce teslim alan Mumcu ve Akşener, bu haftadan itibaren sırayla kürsüye çıkacaklar.
Nöbet programı çerçevesinde bu hafta Genel Kurul"u yönetecek olan Mumcu, kürsüdeki ilk gününde AKP"nin 21 Ekim"de referanduma sunulacak anayasa paketinden 11. Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin hükümlerin çıkartılmasına ilişkin anayasa değişiklik teklifinin 2. tur oylamasını yönetti.
Mumcu saat 15.00"de Genel Kurul"a girdiğinde, salon bir anda sessizliğe büründü. Ardından da milletvekillerinin alkışları geldi. Mumcu"yu en hararetli biçimde alkışlayan kişinin diğer TBMM Başkanvekili MHP"li Meral Akşener olduğu görüldü.
Elektronik sistemi kullanmakta zorlanmamak için defalarca prova yapan Mumcu, ilk kürsü deneyiminde “ummadığı” bir aksilik yaşadı. Elektronik sistem panelini kullanmakta hiç zorlanmayan Mumcu, oturumun açılışında Genel Kurul"un başladığını belirtmek için çalınması gereken gongdan ses çıkartamadı. Her seferinde daha kuvvetli olmak üzere gonga birkaç kez daha vuran Mumcu yine başarılı olamayınca, imdadına kanunlar müdürlüğü uzmanları yetişti. Ancak TBMM bürokratlarının da deneyimleri sonuçsuz kaldı. Kısa süreli gong krizi, Mumcu"nun 5. denemesinde gongu çalmayı başarmasıyla sona erdi.

“İnce” mesajlar

Mumcu, çalışmalara geçmeden önce Genel Kurul"da milletvekillerine hitaben kısa bir konuşma yaptı. Bu göreve seçilmesine verilen desteğe teşekkür ederek konuşmasına başlayan Mumcu “TBMM Başkanvekili olarak, başkanlık ettiğim bu ilk oturumda, Mustafa Kemal Atatürk"ün yaktığı bağımsızlık meşalesinin aydınlını yüreğimde duyuyorum” dedi.
Atatürk"ün sözlerinden alıntılar yaparak, kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olmasının toplumun ilerlemesi açısından önem taşıdığını vurgulayan Mumcu, bu konuda bugün daha cesur adımlar atılması gerektiğini söyledi.
Mumcu “Meclis"in kadını toplumun eşit ve özgür bireyi yapan Atatürk devrimlerini yaşatacağına, kadını tekrar ikinci sınıf vatandaşlığı mahkum etmek isteyenlere asla izin vermeyeceğine ve kadını eşit haklar ve fırsatlar açısından daha da ilerleteceğine inanıyorum” dedi.
Konuşmasında artan terör olayları ve şehitlere de değinen Mumcu, “Hangi nedenle olursa olsun terör olaylarının yanında olmak bu insanlık suçuna ortak olmak demektir” görüşünü dile getirdi. Mumcu konuşmasının sonunda “tarafsız yönetim” sözü de verdi.

İLK UYARI KAMER GENÇ"E

Meclis"in “müzmin muhalif” ismi Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, kürsüden gündemle ilgisi olmayan konuşmalar yaparak AKP"lilere ve Cumhurbaşkanı Gül"e sataşınca, Mumcu"dan ilk uyarıyı alan isim oldu.
Mumcu, Cumhurbaşkanı Gül"ün kızının düğününde görevlendirilen polisler ve takılan takılarla ilgili yorumları nedeniyle Genç"i defalarca “gündeme ilişkin konuşun” diyerek uyarmak zorunda kaldı.

KIZI DA İZLEDİ

Tüm gözlerin üzerine çevrildiği Güldal Mumcu, foto muhabirlerinin rahat görüntü alabilmelerine imkan tanımak için başkanlık koltuğuna ağır hareketlerle oturdu. Mumcu"yu kızı Özge ve yeğeni gazeteci Güneş Gürson da, izleyici locasında yer alarak yalnız bırakmadılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious