3G için yeni numara şart!

3G için yeni numara şart!.10154
  • Giriş : 03.10.2007 / 17:31:00

Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Acarer, numara taşınabilirliğinin 3G'ye en gel olacağını söyledi..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Görüntülü konuşma imkanı sağlayacak üçüncü nesil (3G) ihalesinin iptali sonrasında, bu kez de numara taşımaya bağlı olarak kaos yaşanabilir. CeBIT fuarında CNBC-e’ye konuşan Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, Turkcell’in açtığı davanın sonucunda numara taşınabilirliği yönetmeliğinin bütünüyle iptal edilmesinin karmaşa yaratacağını ifade etti.

Acarer şöyle konuştu: “Eğer yönetmelik bütünüyle iptal edilirse, şu anda sahip olduğunuz ikinci nesil bir numara ile 3G abonesi olamazsınız. 3G için ayrı numaralar verilecek demektir. 1 kişi aynı operatörden kullansa bile 2. nesil cep telefon ile üçüncü nesil telefondan ayrı ayrı kullanacak demektir. Çünkü ayrı ayrı numaralar taşıyacaklar, mahkemenin vereceği karar çok önemli. Mahkeme bütünüyle numara taşınabilirliğini iptal ederse olay tam bir karmaşa olacak ve bizim oturup yeniden değerlendirmemiz gerekecek.”

’3G İÇİN AYRI NUMARA BLOKLARI VERİLMESİ GEREKİR’

Acarer, numara taşınabilirliğinin iptal edilirse 3G için lisans alan operatörlere ayrı bloklar verilmesi gerekeceğini ifade etti. Telekomünikasyon Kurumu Başkanı, “Eğer hiçbir halde numara taşınamazsa, numara taşınabilirliği bütünüyle iptal edilirse, 3G için lisans alan operatörlere aynı bloklar verilmesi lazım. mesela 570-80-90 gibi numaralar verilebilir” dedi.

“Keşke bu noktaya gelinmeseydi” diyen Acarer, 3G’ye geçilmeden önce sayısal uçurumun ortadan kaldırılması ve numara taşınabilirliği gibi konuların çözüme kavuşması gerektiğini söyledi.

Dünyadaki üçüncü nesil sürecinin yeni başladığını belirten Acarer, “Önümüzdeki birkaç yıl geç olmaz diye düşünüyorum, yeter ki biz gerekli çalışmaları yapıp sayısal uçurumu kapatalım” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious