3G ihalesi neden iptal edildi?

3G ihalesi neden iptal edildi? .4872
  • Giriş : 19.09.2007 / 16:40:00

Telekomünikasyon Kurumu, kamuoyunda 3G olarak bilinen Üçüncü Nesil lisans ihalesini iptal etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kurumdan yapılan açıklamada, IMT-2000/UMTS Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme İhalesinin iptal edildiği belirtildi.

Açıklamada, 7 Eylül 2007 tarihinde yapılan ve yalnızca GSM şirketi Türkcell'in katıldığı ihale, işlem dosyası incelenerek, İhale Komisyonu Kararınca Telekomünikasyon Kurulu'nun onayına sunulduğu belirtildi. Komisyonun, dün akşam saatlerinde kurul toplantısında ihalenin iptal edilmesi ve sonra yapılacak ihalede aksama olmaması için alınacak önlemlere ilişkin oybirliği ile karar aldığı belirtildi.

Telekomünikasyon Kurulu'nun 18 Eylül 2007 tarihili bu kararı ile ihaleye tek bir isteklinin katılımı nedeniyle rekabet ve yarışma koşullarının oluşmadığı gibi, ihalenin onaylanarak istekli işletmecinin yetkilendirilmesi halinde mevcut durumda sektörde etkin ve verimli bir rekabet ortamının temini ve muhafazasının mümkün olamayacağına dikkat çekildi.

Açıklamada, 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanunu'nun 4. maddesinde öngörüldüğü üzere, tüketicilerin korunması ve kamu yaranının gözetilmesi amacıyla ve 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'nun 31. maddesi uyarınca ihalenin iptal edildiği kaydedildi.

Kurul Kararında, bu hizmetle ilgili olarak bundan sonra çıkılacak ihaleye yine sadece bir isteklinin katılması ve diğer işletmecilerin ihaleye katılmamak suretiyle bu hizmetin Türkiye'de verilememesi ihtimali de gözönüne alınarak, bunların önüne geçilebilmesi için yetkilendirme usul ve şartları da dahil olmak üzere alınabilecek tedbirler ile bu şekilde muhtemel rekabet aksaklıklarına meydan verilmemesi amacıyla yapılması gerekenlerin belirlenmesi konusunda gerekli çalışma yapılmasına da karar verildi. Öte yandan, söz konusu Kurul Kararı mevcut 5 üyenin oybirliği ile alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious