3N ihalesi iptal edildi

3N ihalesi iptal edildi .10154
  • Giriş : 19.09.2007 / 08:46:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 23:40:36

Telekomünikasyon Kurulu, 3'üncü Nesil (3N) ihalesini iptal etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Telekomünikasyon Kurulu, 7 Eylül'de yapılan ve sadece Turkcell'in katıldığı 3'üncü Nesil (3N) ihalesini iptal etti. Kurul'un, bu kararı, 'ihalede rekabet şartları oluşmadığı gerekçesi ile aldığı öğrenildi

3.Nesil cep telefonları neler getirecek?

Cep telefonundan görüntülü konuşma yapılabilecek.

Televizyon izlenebilecek.

3G neler getirecek?

İnternete ADSL gibi geniş banttan bağlanılacak.

3G neler getirecek?

Film ve müzik klipleri 'cep'e çok daha hızlı indirilebilecek.

3G neler getirecek?

E-devlet hizmetlerine mobil olarak da erişilebilecek.

3G neler getirecek?

İnteraktif oyunlar yayılacak, video mesajlaşma gerçekleşebilecek.

3G neler getirecek?

Veri indirme ücretleri mevcut GPRS tarifelerine göre daha ucuz olacak ve hız artacak.

3G neler getirecek?

Cep telefonlarında hızlı ve görüntülü iletişimin önünü açacak olan üçüncü nesil (3N) ihalesini, Telekomünikasyon Kurulu iptal etti.
25 Mayıs'ta yapılması planlanan ancak katılımcı sayısının düşüklüğü nedeniyle 7 Eylül'de gerçekleştirilen 3N ihalesine yalnızca cep telefonu operatörü Turkcell katılarak, A tipi lisans için 321 milyon euro teklif etmişti. B, C ve D tipi lisanslar için ise herhangi bir teklif gelmemişti.

7 Eylül'de tek katılımcıyla düzenlenen ihale konusunda dün son kararı vermek için toplanan Telekomünikasyon Kurulu, 'rekabet şartlarının oluşmadığı' gerekçesiyle ihaleyi iptal etti. Turkcell'in 3N lisansını alıp kullanabilmesi için ihalenin Kurul onayından çıkması gerekiyordu.
Kurul üyesi 5 kişinin oy birliğiyle aldığı öğrenilen iptal kararı sonrasında gözler yine Ulaştırma Bakanlığı'na çevrildi. Ulaştırma Bakanlığı 3N lisanslarının dağıtılması için Telekomünikasyon Kurulu ile birlikte yeni bir takvim oluşturacak.

Yabancılar da yoktu

3N ihalesinin iptalinde Avea ve Vodafone'un ihaleye katılmaması oldukça etkili oldu. Numara taşınabilirliği gelmeden 3N ihalesinin yapılması, bu iki şirketin ihaleye katılmama gerekçelerini oluşturdu.
Her iki şirket de bundan önce yaptıkları açıklamalarda numara taşınması sistemine geçilmediği taktirde adil rekabet şartları oluşamayacağını, ihalenin sadece Turkcell'e büyük avantaj sağlayacağını savunuyordu.
Avea ve Vodafone'un yanı sıra ihaleye katılması beklenen yabancı telekom operatörleri de ihaleye katılmamıştı.

Bakan eleştirmişti

Numara taşınabilirliği uygulamasında, aboneler telefon numaralarını değiştirmeden istediği operatörden hizmet alabiliyor. Turkcell, kendi numaralarını başka operatörlere kullandırmamak için numara taşınabilirliğine karşı dava açmıştı.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın numara taşınması ve 3N konusunda cep telefonu operatörlerine yönelik eleştirileri olmuştu. İhalenin iptalinde bakanın eleştirilerinin de etkili olduğu belirtiliyor.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious