3'üncü nesil savaşta arena hazır

3'üncü nesil savaşta arena hazır.11199
  • Giriş : 11.07.2009 / 10:10:00

GSM operatörleri üçüncü nesil yarışı için geri sayıma geçti. 30 Temmuz'da devreye girecek olan 3G için 3.5 milyar dolarlık yatırım yapan Turkcell, Vodafone ve Avea reklam kampanyalarına başlamışlardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Birbiri ardına reklam çalışmalarına hız veren operatörlerin hedefinde ise gençler var. Sadece Turkcell ilk etapta 3G'ye uyumlu telefonu olan 3 milyon abonesine ulaşmayı planlıyor.

Elektronik cihazların uzaktan çalıştırılması, görüntülü konuşma, ev ve iş yerlerinin uzaktan takibi ve eğlencenin kişinin bulunduğu yere taşınmasına kadar hayatın her alanına girecek olan 3G'nin sadece GSM sektöründe değil diğer sektörlerde de farklı bir akım yaratması bekleniyor. Bunun için beyaz eşya üreticileri bile harekete geçmiş durumda.

"3G için süper heyecanlıyız" diyen Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, yeni bir dönemin kapısının açılacağını söylüyor. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Temel Özgül, "Rekabet yeniden şekillenecek.

Yeniliği hayata en iyi uyduran kazanacak. 3G sayesinde buzdolabındaki yumurta sayısını bile eve gelmeden göreceğiz" diyor. Şimdilik kamuoyunda "görüntülü konuşma" ile öne çıkan 3G'nin bu özelliği aslında buzdağının suyun üzerine kalan kısmı. Sim kartın kullanım alanlarının artması iş dünyasına da yepyeni yatırım fırsatlarının kapısını aralayacak gibi görünüyor.

81 ilde aynı anda başlayacağız

3G ile yeni bir dönem başladığını, bunu çok önemsediklerini belirten Ciliv, ilk hedeflerinin sayıları 3 milyonu bulan telefonu 3G uyumlu telefona sahip aboneler olduğunu söylüyor. Ciliv, "Arkasından da 3G'li olmayanlar için kampanyaları harekete geçireceğiz" diyor.

Babasının 65 yaşından sonra bilgisayar dersi aldığını ve internette dünyanın farkı noktalarındaki arkadaşlarıyla briç oynayıp sohbet ettiğini söyleyen Ciliv, 3G'yi 81 il merkezinde aynı anda başlatacaklarını kaydediyor. Kriz döneminde yeni dev yatırımlara imkân sağladığı için de 3G'nin ayrı bir öneme sahip olduğunu anlatan Ciliv, "3G söz konusu olmasaydı bu krizde böyle bir yatırıma kalkışmazdık" diye konuşuyor.

3G şebekesini saniyede 21 megabit hız imkânı veren HSPA olarak tanımlanan en son 3G teknolojisi ile kuran Turkcell, 3G şebekesindeki ana tedarikçileri Ericsson ile 3G'nin gelecek mobil teknolojisi olan LTE için de şimdiden anlaşma yaptı.

Yeni dönem hayatı kolaylaştıracak

MOBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi Temel Özgül, operatörlerin bu teknolojiyi çok iyi anlatması gerektiğini yoksa yatırımların boşa gidebileceğini söylüyor. Özgül, "Bütün iş operatörlerde bitiyor. Operatörler verecekleri servisleri iyi anlatabilmeli. Yoksa insanlar yenilikleri sevseler bile başta çekinerek yaklaşacaklardır. İnsanlar bu teknolojinin faydalarını anlarlarsa sirkülasyon başlar.

Yoksa hiç bir şey olmaz" diyor. Sim kartların dünyasının çok önemli yenilikler vaadettiğini söyleyen Özgül çarpıcı bir örnek veriyor: "Mesela bu teknolojiyle üretilecek sim kartlı buzdolaplarıyla cep telefonunuzdan dolapta kaç yumurta kaldığını eve gelmeden göreceksiniz. Böylece 'acaba evde yumurta kalmış mıydı' diye düşünmeyeceksiniz. Hayatı kolaylaştıracak bu ve benzeri çok önemli açılımlara gebe.

" Şu anda sadece görüntülü konuşmanın ön plana çıktığını belirten Özgül, ilerde çok daha büyük açılımların olduğuna dikkat çekiyor. Türk Telekom'un verdiği ADSL hizmetinden çok daha hızlı olacağı için de büyük bir açılım olacağını söyleyen Özgül, "Yanınızda her yere taşıyacağınız bir kutuyla internete her yerden wireless la bağlanma olanağınız olacak. ADSL geçersiz bir hizmet olacak" diyor.

İş dünyasına yeni fırsatlar doğacak

3G kullanımıyla iş dünyasının şekilleneceğini belirten Temel Özgül, "Yeni ürünler işin içine girecek. Operatörlerle anlaşıp sim kartlı ürünler yapmak gibi fırsatlar doğacak" diyor. İş dünyasına hız ve verimlilik sağlayan hızlı mobil internet ve mobil e-posta gibi uygulamalar 3G ile birlikte geliyor. Bankacılık, medya, sanayi, tarım ve ticaret gibi sektörler, hızlı mobil iletişim sayesinde hem zamandan hem de işgücünden tasarruf etmiş olacak.

GÖRÜNTÜLÜ KONUŞMA GERÇEK OLUYOR

* Görüntülü konuşma gerçek olacak, televizyon izlenebilecek.
* Mobil ortam üzerinden yeni iş modelleri gündeme gelecek ve bir pazarlama aracı olacak.
* Hastalara uzaktan teşhis, takip gibi sağlık sektörüne yönelik gelişmeler yaşanacak.
* Hastaneye gitmeden röntgen, tahlil gibi bilgiler doktora ulaştırılacak.
* Mobil eğitim olanakları yaygınlaşacak.
* Veri indirme ücretleri mevcut GPRS tarifelerine göre daha ucuz olacak ve hız artacak.
* İstenilen yere yerleştirilen bir kameradaki görüntü cep telefonuyla anında izlenebilecek.
* Basın mensupları için cep telefonu ile anında görüntülü haber aktarma imkânı sağlanacak.

1G, 2G VE ŞİMDİ 3G

Türkiye'de mobil telekomünikasyon sektörünün ilk uygulamasını 1G sistemleri oluşturuyordu. 1G sadece ses hizmetlerini sunabiliyordu. Daha sonra hayatımıza giren 2G ile de sayısal sistemler ve daha kaliteli ses hizmetlerinin yanı sıra SMS gibi basit veri hizmetleri de sunulabilir hale geldi.

2.5G olarak adlandırılan geçiş döneminde ise, mobil şebekeler üzerinden internete erişim imkanı sağlandı ve veriye dayalı hizmet türlerinde artış kaydedildi. Her kuşakta ses hizmeti sunulabilirken, bir sonraki kuşak daha kaliteli ses hizmetinin yanında daha hızlı ve zengin içerikli veri iletişimine imkân sağlıyor. 30 Temmuz da başlayacak 3G ile ise çok daha hızlı veri paylaşımı ve transferi mümkün olacak. Ortalama 700 MB'lık bir sinema filmini, bugün yaklaşık 6,5 saatte indirirken 3G teknolojisi ile birkaç dakika içerisinde inecek.

ŞİRKETLER AGRESİF REKABETE HAZIR

TURKCELL

3G ihalesinde en yüksek rakamı vererek en geniş bant hakkına sahip olan Turkcell, 30 Temmuz'dan sonra herhangi bir sıkıntı yaşamamak için 1500 kişilik bir ekiple gece gündüz çalışıyor.

VODAFONE

Vodafone, uzun bir süredir laboratuvar ortamında aldığı başarılı sonuçları kısa bir süre önce aboneleriyle paylaştı. Firma, 3G ağı denemelerinde veri indirme hızını 21,1 Mbsp'ye (megabit/saniye) kadar indirdi.

AVEA

Dijital müzik pazarına getirdiği yeniliklerle adından söz ettiren Avea, gençlerin dikkatini çekmeye çalışıyor. Avea, 3G teknolojisiyle birlikte çok uzun bir müzik parçasını bile saniyeler içerisinde abonelerinin telefonuyla buluşturacak.

3G BİLİŞİM KOBİ'SİNİN DE YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK

Telekom operatörlerinin 3G için yapacağı yatırımlar yerli bilişim KOBİ'lerinin de yüzünü güldürecek. 3G sürecinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) yerli bilişim sektörünün gelişmesi için telekom operatörlerine getirdiği zorunluluklar sayesinde bilişim KOBİ'lerine 350 milyon dolara yakın iş potansiyeli yaratılacak. 3 milyar 300 milyon dolarlık yatırımın yüzde 10'i da Türk KOBİ'lerden sağlanacak.

BTK VE BAKANLIĞIN KOTALARI YAZILIMCILARI SEVİNDİRDİ

Yazılım Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı Şerif Beykoz, "Gerek BTK gerekse Ulaştırma Bakanlığı'nın yerli bilişim sektörünü geliştirmek için 3G sürecine bu kotaları koyması bizi çok sevindirdi. Zaten Türkiye bilişim sektörünün yüzde 95'ine KOBİ'ler hakim. Hızlıca büyüyen bilişim sektörünün KOBİ'leri de böylece kendilerini daha hızlı geliştirebilecek. Biz de bilişim dernekleri olarak telekom operatörlerine 3G yatırımı süresince işlerine yarayacak teknolojilerimizi tanıtmaya başladık" dedi.

OPERATÖRLER ARASI REKABETTE SIFIR NOKTASI 3G OLDU

35 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan sektörde Turkcell, 37 milyon, Vodafone 16.7 milyon, Avea ise 12.2 milyon abone sayısına sahip. 2008 yılını yüzde 20 büyüme ile kapatan sektörün gayrisafi milli hasıla içindeki payı yüzde 5 civarında. 2008 yılında numara taşınabilirliğinin gelmesiyle rekabette yeni bir döneme giren sektörde halen kıran kırana fiyat rekabeti yaşanıyor. 2009 ise 3G uygulamaların başlayacağı bir yıl olarak üç operatöre göre de rekabette "sıfır" noktası olarak algılanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*