4 ameliyat yerine 1 ameliyatla şifa buldu

4 ameliyat yerine 1 ameliyatla şifa buldu.12611
  • Giriş : 29.06.2009 / 10:50:00

Kayseri'de doğumdan kalma kalp rahatsızlığı bulunan ve 4 ayrı açık kalp ameliyatı olması gereken 15 yaşındaki hasta, tek operasyonla sağlığına kavuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Mehmet-Yılmaz Öztaşkın Kalp Hastanesi'ne, ailesi tarafından kalp şikayeti ile getirilen 15 yaşındaki Ahmet Ofraz isimli hasta, Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilimdalı öğretim üyesi Doç. Dr. Hakan Ceyran ve ekibi tarafından tedavi altına alındı. Yapılan muayene ve tetkikler sonunda hastada, doğumdan kalma 3 ayrı hastalıkla beraber, sonradan gelişmiş bir kalp hastalığı olmak üzere toplam 4 ayrı kalp hastalığı bulunduğu tespit edildi.

Nadir rastlanan bu durum üzerine, Doç. Dr. Hakan Ceyran ve ekibi, bir durum değerlendirmesi yaparak 15 yaşındaki Ofraz'ın ameliyat edilmesine karar verdi. Her biri 4 ayrı açık kalp ameliyatı gerektiren vakaya tek operasyon gerçekleştirildi. Başarıyla gerçekleştiren ameliyatın ardından Ofraz, yoğun bakım ünitesinde gözlem altına alındı. Doç. Dr. Hakan Ceyran, hastanın sağlık durumunun son derece iyi olduğunu bildirdi.

Operasyonla ilgili bilgi veren Doç. Dr. Ceyran; "Ahmet Ofraz isimli hastanın yapılan muayenesi sonunda, doğumsal olarak 3 ayrı hastalıkla beraber sonradan gelişmiş 1 kalp hastalığı olmak üzere toplam 4 ayrı kalp hastalığı tespit edildi. Bunlar geniş ventriküler septal defekt (VSD), atriyal septal defekt (ASD), çift odacıklı sağ ventrikül (DCRV) ve sonradan gelişen aort kapak yetmezliği. Bu dört hastalık, aslında her biri tek başına açık kalp ameliyatını gerektiren hastalıklar. Olgumuzda 6 saat süren bir operasyonla tek seansta bu 3 doğumsal anomalinin tam düzeltme ameliyatı ile birlikte aort kapak replasmanını gerçekleştirdik. Başarılı bir operasyon oldu ve hasta problemsiz bir şekilde yoğun bakıma alındı." diye konuştu.

15 yaşına kadar kalp şikayetleri ile yaşayan ve geçirdiği operasyon sonrası sağlığına kavuşan Ahmet Ofraz, tedavisinin tamamlanmasının ardından hastaneden taburcu edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*