4 ay içerisinde 2 kere öldürdüler

  • Giriş : 03.03.2006 / 00:00:00

Gazetelerde öldüğü yolunda haberler yapılan ve adına taziye ilanları verilen emekli futbolcu Özer Umdu, 4 ay içerisinde 2 kere öldü diye söylenti çıkarıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Faal futbolculuk yaptığı zamanda bile gazetelerde bu kadar yer almadığını hatırlatan Umdu, gazetelerde çıkan haberlerin ardından 10-15 yıldır konuşmadığı dostları ile konuştuğunu ifade etti. Özer Umdu, yıllardır görüşmediği arkadaşları ile taziye aramaları sebebiyle görüşüp eski günleri yadettiğini vurguladı.

Futbol hayatına 1967-1968 Bandırma Genç ve A Takımı'nda başlayan Umdu, 1971'den 1976'ye kadar Balıkesirspor'da top koşturdu. 1976 ile 1978 yılları arasında Zongukdakspor'da Futbol oynayan Umdu, 1978 ile 1986 yıllarında Adanaspor'da Futbol oynadı. Adanaspor'da top koştururken 2 sezon Beşiktaş'ta kiralık olarak yeraldı. Adanaspor'da oynarken iki sezon gol kralı olan Özer Umdu, aynı takımda Fatih Terim ile beraber ter döktü. 1986'da futbolu bırakan Umdu, futbolu bıraktıktan sonra Bandırma'ya yerleşerek ticarete atıldı, bir süre gıda pazarlamacılığı yaptı. Umdu, 2 yıldır lokal işletmeciliği yapıyor.

Futbolu bıraktıktan sonra antrenör olmayı istemediğini belirten gol kralı, 15 günlüğüne İzmir'de katıldığı antrenörlük kursunda bu kararı verdiğini söyledi. Antrenörlüğün zor olduğunu ifade eden Özer Umdu, Fatih Terim'in bu işi para ve itibarı olmasa yapmayacağını öne sürdü.

54 yaşındaki Umdu'nun öldüğü yolundaki son haber Balıkesir'de yerel bir gazetenin 25 Şubat nüshalı sayısında "Altın kafayı kaybettik" başlığıyla yayınlandı. Daha sonra Balıkesirspor yönetimi Umdu için başsağlığı ilanı verdi. Balıkesirspor'un Atatürk Stadı'nda Yeni Sanayispor ile oynadığı maça futbolcular, siyah bantla çıktı.

Vali Selahattin Hatipoğlu'nun seyrettiği maçta öldüğü sanılan Özer Umdu için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Erdekspor Teknik Direktörü ve Balıkesirspor'un eski futbolcusu Can Cangök'ün, başsağlığı için ailesini telefonla aramasıyla Özer Umdu'nun yaşadığı ortaya çıktı. Öldüğü yolundaki haberleri telefonla öğrenen Umdu, şaşkınlığını gizlemedi.

Özer Umdu, yaptığı kısa bir araştırmanın ardından son yanlışlığın sebebini bulmuş. Bandırma Çelikspor'da oynamış Özer isimli futbolcunun öldüğü haberi üzerine vatandaşlar Umdu'nun öldüğünü zannetmiş. Bu yüzden 4 ay önce de Bandırma'da Umdu'nun öldüğü şeklinde söylentiler çıkmış. 4 ay sonra öldüğüne dair haberlerin Balıkesir'deki gazetelerde yer alması üzerine 2'inci kez aynı olayla karşıtaştığını söyleyen Umdu, "Ölüm taziyelerimi işyeri ve evimde kabul ediyorum." dedi.

Olayın ulusal gazete ve televizyonlara yansımasıyla bir anda Zonguldak ve Adana'dan eski arkadaşlarının kendisini aradığını kaydetti. Özer Umdu, bu haberler vesilesiyle yıllardır görüşmediği arkadaşları ile görüştüğünü ve bazı arkadaşlarının ağladığını vurguladı. Haberi kimin yaptığını bilmediğini ve kendisini haberle ilgili yerel gazeteden kimsenin aramadığını ifade eden Umdu, "Ölmüş gibi oldum. Ölümün provasını yapmış gibi olduk. Tabi ki ölüm soğuk. Bu haberlerden sonra cenazemin kalabalık olacağını düşünüyorum. Bayağı sevenim varmış" dedi.

Olayın duyulmasından bir gün sonra çok yakın bir arkadaşını trafik kazasında kaybettiği yolunda bir haber aldığını belirten Özer Umdu, cenazenin kılınacağını Garaj Camisi'ne gittiğinde musalla taşının üzerinde tabut gördüğünü; ancak etrafta kimsenin bulunmadığını aktardı. Umdu, "Tabutun üzeri sarılı değildi. Bir kişiye cenaze olup olmadığını sordum. 'Tabutun içinde kimse yok. Bu tabut her zaman burada durur.' dedi. Cami avlusunda kimse yoktu ve ben ilk kez o camiye gitmiştim. Ölümün etrafımda gezdiğimi hissettim. Her cenaze gördüğümde ölümü biraz daha fazla hissediyorum" şeklinde konuştu.

Umdu'nun eşi de gelen telefonların çoğuna kendisinin çıktığını, hem arayanların hem de kendisinin bu duruma şaşırdığını söyledi.

Olayın duyulmasının ardından haberi yayınlayan yerel gazete, Umdu'nun ölmediğine ilişkin haber yayınlayarak okurlarından özür diledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious