4 aylık bebeğe kalp ameliyatı

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Bilecikli Şenay ve Kazım Tüzün çiftinin 4 aylık bebekleri Elif Naz'ın tüm kalp damarları değiştirildi, kalbindeki iki delik kapatıldı ve kapakçığı onarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bilecikli Tüzün çifti, kızları Elif Naz'ı, rahatsızlanması üzerine geçen ay ''grip'' şüphesiyle doktora götürdü. İncelemeler sonucu minik Elif, doğuştan kalp damarlarının ters olduğu, kalbinde iki delik bulunduğu belirlenerek Bursa'daki özel bir hastaneye sevk edildi.

Bu hastanenin başhekimliğini yapan kalp ve damar cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Sertaç Çiçek ve ekibi tarafından ameliyata alınan Elif Naz'ın 7 saat süren operasyon sonrası tüm kalp damarları değiştirildi, kalbindeki iki delik kapatıldı ve kalp kapakçığı onarıldı.

Prof.Dr. Sertaç Çiçek, doğumunda ailesi tarafından sağlıklı bilinen Elif Naz'ın yapılan muayenesinde tıp dilinde ''transpozisyon'' denilen rahatsızlığın belirlendiğini söyledi.

Transpozisyonun sağdan çıkması gereken damarın soldan, soldan çıkması gereken damarın da sağdan çıkması anlamına geldiğini kaydeden Çiçek, ''Bu durumda kalbi besleyen koroner damarlara da kirli kan gidiyor, vücuda da kirli kan pompalanmış oluyordu. Kalbin içinde ayrıca iki tane de büyük deliği vardı. Bir de kapaklardan bir tanesi daralmıştı'' dedi.

Çiçek, minik Elif'e yapılan ameliyatın, ''Tam düzeltme ameliyatı'' olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

''Bu, bizim doğumsal kalp cerrahisinde önemli gördüğümüz, en ciddi problemlerden bir tanesiydi. Ancak çocuk kalp cerrahisinin gerek teknolojik açıdan gerekse bilgi deneyimiyle birlikte artık bu vakalara her türlü müdahale yapılabiliyor. Elif'e yapılan ameliyat, bizim tersten çıkan damarların normal yerlerine aktarılması, koroner damarlarının normal tarafa alınması ve de bozuk olan kapağının tamir edilmesi, kalbin içindeki deliklerini kapatılması dediğimiz düzeltme ameliyatıdır.

Gerek kilosu, yaşı itibariyle çok ciddi bir operasyondur. Çok özellikli, donanımlı ekipler tarafından yapılabilen işlemlerdir. Oldukça başarılı geçen ameliyatın ardından küçük Elif, kısa sürede sağlığına kavuşacak.''

ANNENİN MUTLULUĞU

Ameliyat sonrası bir an olsun kızının yanından ayrılmayan anne Şenay Tüzün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ramazan Bayramı'nın ardından Elif Naz'ı Bilecik'te doktoruna götürdüklerini söyledi.

Minik bebeğinin kalp rahatsızlığı olduğunun anlaşılması üzerine Bilecik'te anjiyosunun yapıldığını ifade eden Tüzün, ''Doktorlar, Elif'in kalp damarlarının doğuştan ters olduğunu ve büyük bir delik olduğunu söylediler. Hatta yaşamasının imkansız olduğunu belirttiler. Bu rahatsızlığı olan bebekler 1 yaşına kadar yaşarmış. Kızıma da 6 ay ömür biçmişlerdi'' dedi.

Sevk edildiği Bursa'daki hastanede yapılan muayenesinde, kalp damarları ters olan kızının kalbindeki delik sayesinde yaşadığının kendisine anlatıldığını ifade eden Tüzün, şöyle konuştu:

''Ben aslında hiçbir belirtiyi anlayamadım. Kilo alması, emmesi çok güzeldi. Normalde başka bir rahatsızlığı yoktu. Meğer aslında rahatsızlığıyla ilgili tüm belirtileri yaşamışız. Bayramda son olarak parmağındaki morlukları fark ettim. Ameliyata verirken önce Allah'a sonra doktorlara emanet ettim. 7 saat süren operasyonla kızım yeniden hayata döndü. Ben ilk 5 saati hatırlıyorum, sonrasını hiç hatırlamıyorum. Gözlerimi hastanenin acil servisinde açtım. Kızım şu an çok iyi. Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Sertaç Çiçek ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Kızımın bir daha problemi olmayacakmış. Çok mutluyum. Kızım, sanki yeniden dünyaya gelmiş gibi.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious