4 balon haber 2 muhabiri işinden etti

4 balon haber 2 muhabiri işinden etti.10805
  • Giriş : 09.07.2009 / 02:00:00
  • Güncelleme : 08.07.2009 / 23:52:11

Bir haftada 3 skandal haberin altına imza atan AA'da şok bir gelişme yaşandı, 2 kişinin ajansla ilişiği kesildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son zamanlarda skandal haberler geçen Anadolu Ajansı'nda beklenen oldu ve sorumlu kişiler işten çıkarıldı.

İşte Anadolu Ajansı'nın flaş haber olarak duyurduğu açıklama:

Anadolu Ajansı 4 skandal haberin ardından bugün abonelerine haberlerle ilgili 2 muhabirinin işine son verdiği bilgisini geçti.

Ajans doktorların döner sermaye gelirleri ile ilgili bir haber geçmiş ve doktorları ayağa kaldırmıştı. Bu haberi iptal eden AA daha sonra Münevver Karabulut cinayetinin zanlısı Cem Garipoğlu'nun hapisteki babasının Moskova'da 5 yıl önce yaptığı açılışı, yeni haber olarak abonelerine servis etti.

Hava sıcaklıkları ile ilgili 'sıcaklık 80 derece hissedilecek' haberine de ertesi gün düzeltme yapan Anadolu Ajansı bu sabah da AK Parti'den istifa haberi ile gündemi hareketlendirdi.

Anadolu Ajansı'ndan yapılan açıklama; "Anadolu Ajansı'nın doğru, güvenilir, tarafsız ve hızlı habercilik imajını doğruluğu teyit edilmemiş haberlerle olumsuz etkileyen; Moskova ve Ankara Parlamento Bürosunda görevli iki personelin kurumumuzla olan ilişkileri, Genel Müdürlüğümüzce yapılan inceleme ve soruşturma sonucunda kesilmiştir" denildi.
İşlerine son verilen isimlerin yerel personel Fuad Abbasov ve Anadolu Ajansı'nın Ankara Parlamento Bürosunda görevli Yahya Oğuz olduğu öğrenildi.

İŞTE AJANSIN SON GÜNLERDEKİ BOMBA (!) HABERLERİ

"8 Temmuz - Saat 12.33... "AK Parti Muş Milletvekili Seracettin Karayağız partisinden istifa etti."

Canlı yayın yapan haber kanalları istifa haberini flaş olarak duyurdu. Anında tüm internet siteleri de haberi yayına verdi... Hatta öyle ki televizyonların, gazetelerin tüm haber merkezlerinde Karayağız'ın kim olduğu ve neden istifa etmiş olabileceği sorularına yanıt aranmaya başlandı. Aradan daha 10 dakika bile geçmemişti ki AA'dan habere düzeltme geldi... İşte o düzeltme:

Saat 12.41... “AK Parti Muş Milletvekili Seracettin Karayağız partisinden istifa etti” başlıklı flaşımız “Geçtiğimiz günlerde Doğu Türkistan'ın şehirlerinde yaşanan insanlık dışı vahşete seyirci kalan Çin Hükümetinin bu tavrını protesto ediyor, üyesi bulunduğum Türkiye Cumhuriyeti- Çin Halk Cumhuriyeti Parlamentolararası Dostluk Grubundan istifamın kabulünü saygılarımla arz ederim” şeklinde düzeltilmiştir.

"6 Temmuz - Saat 10.32... "Döner sermaye parası, maaşları 8'e katladı."

Haberde Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerdeki personelin döner sermayeden aldıkları paraların maaşları kat kat aştığı, hatta bazı hastanelerde sekiz katına ulaştığı ifade edilmişti. Tabibler Birliği verilere tepki gösterdi. Ve aradan 4 saat geçtikten sonra haber şu açıklamayla geri çekildi:

Saat 14.49... "Döner sermaye parası, maaşları 8'e katladı” başlıklı haberimiz, Sağlık Bakanlığı verileriyle uyumsuzluğu nedeniyle iptal edilmiştir."

Bu bomba haberin artçı etkileri daha dinmemişti ki AA'dan bir ilginç haber daha geldi. AA, Cem Garipoğlu'nun cezaevinde tutuklu olan babası Nida Garipoğlu'na tesis açtırdı. İşte o haber ve düzeltmesi...

"Saat 12.54... Garipoğlu Grubu Rusya'nın Varonej kentinde, 5 yıl önce satın aldıkları maya fabrikasının törenle açtı. Açılışta Garipoğlu Grup Başkanı Nida Garipoğlu bir konuşma yaptı."

Oysa Münevver cinayeti zanlısı olarak aranan Cem Garipoğlu'nun babası olan Nida Garipoğlu, 27 Nisan'dan bu yana tutukluydu.

Saat 15.54... "Garipoğlu Grup Rusya'da maya fabrikası açtı” başlıklı haberimiz sehven yayımlandığından iptal edilmiştir."

Servis edilen ilk haberin geçen yıla ait olduğu ortaya çıktı.

Anadolu Ajansı'nın hangi haberi doğru?

Anadolu Ajansı, Albay Dursun Çiçek'in tahliye trafiğinde abonelerine geçtiği haberleriyle de dikkat çekti. AA, Çiçek'in tahliye kararını veren nöbetçi hakim Faik Saban'ın 14. Ağır Ceza'ya hangi gün atandığıyla ilgili 1 ve 2 Temmuz'da üç ayrı haber geçti. Üç haberde üç ayrı çelişki ortaya çıktı. İşte AA'nın baş döndüren çelişkiler trafiği:

14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne Faik Saban'ın atandığı haberi önceki gün internet sitelerinde yayınlanınca AA sözkonusu üyenin 29 Haziran Pazartesi atandığını geçti.

Ancak eleştiriler üzerine AA dün 15.45'te bir düzeltme yayınlayarak şöyle dedi: 'İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geçici hakim görevlendirmesinin 30 Haziran Salı günü yapıldığı bildirildi.'

Ancak, saat 17.16'da AA, Çiçek'in tahliyesiyle ilgili yaptığı haberin altında yeralan paragrafta Saban'ın görevlendirmesinin bu kez 29 Haziran günü yapıldığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*