4 bin 800 kişinin cenazesini defnetti

4 bin 800 kişinin cenazesini defnetti.20071
  • Giriş : 30.09.2008 / 20:45:00

Zonguldak'ın Devrek ilçesinde yaşayan ve geçimini ilçe mezarlığının bakım ve onarımından elde ettiği bahşişlerle sağlayan İsmail Çelik, 22 yılda 4 bin 800 kişiyi defnetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zonguldak'ın Devrek ilçesinde yaşayan ve geçimini ilçe mezarlığının bakım ve onarımından elde ettiği bahşişlerle sağlayan İsmail Çelik (41), 22 yılda 4 bin 800 kişiyi defnetti. Ağalar Mahallesi'nde ikâmet eden Çelik, 19 yaşında iken ilk olarak Havva Ezer'i defnettiğini, daha sonra bu işi meslek edindiğini söyledi.

Camide sala okunmasından sonra gerekli notunu alan Çelik, evinin yanında yetiştirdiği susamları, gülleri ve değişik türde çiçeklerden bir kısmını hazırlayıp cenazeye iştirak ediyor. Defin işleminin yapılmasından sonra yanında getirdiği çiçekleri mezarın üzerine diken Çelik, cemaat dağıldıktan sonra cenaze sahibinin verdiği bahşişleri kabul ediyor. İlçede cenaze olmadığı zaman, 5 bin metrekarelik şehir mezarlığında mezarların bakım ve onarımını yaptığını belirten Çelik, bu bakımlar sayesinde de cenaze sahiplerinin bahşiş verdiklerini söyledi.

Mezarlığı karış karış bilen İsmail Çelik, ilçede biri vefat ettiği zaman mezarlıkta cenazeyi defnedecek uygun yerin olup olmadığının kendine sorulduğunu belirtti. Devrek Belediyesi'nin mezar kazım ekiplerine de yardım ettiğini ifade eden Çelik, şu ana kadar cenazesiyle ilgilendiği kişilerin listesini yaptığını, listesinde 4 bin 800 kişinin isminin olduğunu kaydetti. Ölenlerin doğum ve ölüm tarihleri ile ismini listesine geçirdiğini anlatan Çelik, karşılaştığı ilginç olayı şöyle anlattı: "1997 yılında yine okunan bir sala ile cenaze mahalline gittim.

Cenazeyi daha evden çıkartmamıştık ki ölen şahsın çocukları miras davasından birbirlerine düştüler. Yaşanan olayı cenazeye gelenler ibretle seyretti. Kardeşler arasında cenaze günü yapılan bu miras kavgasından sonra cenaze sahipleri annelerinin başına 'Mal bıraktın mülk bıraktın üşüştük, Kavga ile niza ile bölüştük, Biz dört kardeş miras için dövüştük, Sen mezarında huzur ile yat ana.' yazdılar." İsmail Çelik, son olarak Devrek'in Çaydeğirmeni beldesinde 13.02.2008 tarihinde vefat eden Hakkı Çataklı'nın cenazesine iştirak ettiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*