4 çocuğa ve anneye devlet koruması

4 çocuğa ve anneye devlet koruması.10078
  • Giriş : 30.10.2008 / 17:19:00

Mersin'de, kardeşlerden birinin öğrenim gördüğü okulda açlıktan fenalaşmasıyla zorlu yaşam koşulları ortaya çıkan dört çocuğa devlet sahip çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mersin'de, kardeşlerden birinin öğrenim gördüğü okulda açlıktan fenalaşmasıyla zorlu yaşam koşulları ortaya çıkan dört çocuğun, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumundaki (SHÇEK) bakımlarının sürdüğü, annelerinin de Kadın Bakımevine alındığı bildirildi.

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 25 Ekim Cumartesi günü SHÇEK'e yapılan başvuru üzerine ulaşılan, en küçüğü 3, en büyüğü 14 yaşındaki 4 kardeşin kurumdaki bakımının titizlikle sürdürüldüğünü, anne İsminur Ö'nün de Kadın Bakımevine alındığını söyledi.

Annenin, çocuklarıyla yaşamını sürdürme konusunda istekli olduğunu, ancak barınma yeri sorunu bulunduğunu anlatan Vali Aksoy, şöyle konuştu:

''Anne, çocuklarını almakta istekli, ancak kalacak yer sorunu nedeniyle çocukları ve anneyi devlet korumasında tutuyoruz. Aile ortamı yaratıldığı takdirde çocukları anneye vereceğiz. Bu konuda söz konusu ortamın yaratılması noktasında Valilik ve SHÇEK olarak gerekli desteği ve çalışmayı yapıyoruz. Kalacak yer sorununu çözdükten sonra çocukların anne şefkatinde büyümelerini sağlayacağız.''

-OKULDA FENALAŞMIŞTI-

Mersin'deki bir ilköğretim okulunda, derste karnı ağrıyınca aç olduğu anlaşılan ilköğretim okulu öğrencisi A.Ö'nün (9) durumunun bildirilmesi sonrasında, Halkkent Mahallesi muhtarı Evliya Yüksel'in ihbarı üzerine gidilen evde, S.Ö. (14), A.Ö. (12) A.Ö. (9) ve F.Ö. (3) adlı kardeşlerin sefalet içinde yaşadıkları, babalarının cezaevinde olduğu, annelerinin ise çalışmak için başka şehre gittiği öğrenilmişti.

Yapılan araştırmada, baba Ali Ö'nün üç yıl önce gasp suçundan cezaevine girdiği, anne İsminur Ö'nün ise Mersin'de iş bulamayınca, çocuklarını yakınlarına emanet ederek, çalışmak üzere Gaziantep'e gittiği tespit edilmişti. Çocuklar, 25 Ekim Cumartesi günü SHÇEK'e bağlı yurtta koruma altına alınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*