4 günün bilançosu: 47 ölü, 210 yaralı

  • Giriş : 17.05.2007 / 00:00:00

Gazze Şeridi'nde 4 günden bu yana El Fetih ve HAMAS güvenlik güçleriyle bu grupların militanları arasındaki kanlı çatışmaların toplam bilançosu 47 olarak açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çatışmalarda 28'i ağır 210 kişi de yaralandı.

HAMAS'ın dün gece tek taraflı ateşkes çağrısının El Fetih tarafından da kabul edilmesine rağmen bölgede çatışmalar durmadı.

HAMAS'ın İzzeddin El Kassam Tugayları militanları, Karni geçiş noktası yakınlarında Filistin ulusal güvenlik güçlerinin kampına baskın yaptı.

Baskında, daha önce kaçırılan 3 asker de kendilerini kaçıranlarca vurularak yaralanmış halde bulundu.

Gece ve sabah da devam eden çatışmaların ardından Gazze bugün güne sakin başlasa da, görgü tanıklarına göre silahlı ve maskeli militanlar ana caddelerden çok, sokaklarda mevzileniyor.

Dün HAMAS'ı tek taraflı ateşkese zorlayan neden, özellikle Cebaliye'de, HAMAS'a destek sağlayan büyük ailelerin, Filistin Başbakanı İsmail Haniye'yi uyarması oldu.

Cebaliye'deki büyük aileleri temsil eden yaklaşık 15-20 muhtar, Haniye'ye ulaşarak, çatışmaların durdurulmaması halinde, HAMAS örgütü içindeki çocuklarını çekecekleri tehdidinde bulundu.

Aileleri temsileden muhtarlar Haniye'ye, "Biz çocuklarımızı direniş için örgüte verdik; El Fetih'e karşı, halka karşı savaşsınlar diye değil" dedi.

Yaklaşık 200 kadar Gazzeli de dün çatışmaları önlemek amacıyla grupların arasına girmeye çalışmış, bazıları "İşgal kuvvetlerinin saldırılarına karşı kendimizi kalkan yapmıştık. Şimdi sizi sizden korumak için geldik" diye bağırmıştı.

Ancak, bu çağrılara rağmen çatışmalar sürmüş ve taraflar arasına girmeye çalışanlardan 8'i, çapraz ateşte yaralanmıştı.

İsrail'e roket saldırıları sürüyor

Öte yandan, Gazze Şeridi'nden İsrail'e Kassam roketleri saldırıları da durmadı. Sabahın erken saatlerinden başlayarak Sderot ve Necef bölgelerine 6 Kassam roketi atıldı; bunlardan biri Necef'te bir okulu vurdu.

Bir sınıfa isabet eden roketin düştüğü sırada ders olmadığı bildirildi. Sınıfın zarar görmesine neden olan roket saldırısında, 2 kişi hafif yaralandı.

İsrail ordusu, Kassam saldırılarına cevap olarak, Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki HAMAS'ın eğitim merkezlerinin bulunduğu yerleri taradı.

İsrail ordusu, dün de Kassamlara karşı uzun süredir ilk kez füze saldırılarına yeniden başlamış ve hem Refah'ta HAMAS'a bağlı güvenlik güçlerinin bir karargahını, hem de bir Kassam ekibinin aracı hedef almıştı.

Bu saldırılarda 5 kişi hayatını kaybederken, 20'den fazla kişi de yaralanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious