4 il için toz fırtınası uyarısı!

4 il için toz fırtınası uyarısı!.19856
  • Giriş : 11.05.2017 / 08:21:00

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden 4 il için önemli uyarı geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 4 ilimizde görülecek toz fırtınası için bölgede yaşayan vatandaşları uyardı. Bu sabahtan itibaren sınırdaki 4 ilde (Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Mardin) çöllerden gelen 'Toz taşımı' görülebileceği duyuruldu.

Görüş uzaklığında azalma ve hava kalitesinde düşme olacağı belirtilen açıklamada, halkın tedbirli ve dikkatli olması gerektiği hatırlatıldı. 'Toz taşınımının' saat 18.00'e kadar sürmesi bekleniyor.

Türkiye ve çevresindeki çöl (Sahra, Arabistan gibi) ve yarı-kurak alanlardan kalkan toz aerosollerin taşınması, iklim, kara ve deniz ekosistemleri ile insan faaliyetleri ve sağlığı açısından büyük önemi bulunuyor. Çöllerden kalkan tozlar, atmosferin üst tabakalarına yükselerek uzun mesafeler kat ediyor. Binlerce kilometre taşınabilen tozlar solunum yolu ve kalp rahatsızlığı bulunanlar ile yaşlı ve çocukların olumsuz etmiyiyor.  Toz fırtınaları, hava ve deniz ulaşımını da olumsuz yönde etkiliyor. Toz taşınımı ve fırtınaların görüldüğü dönemlerde hava ve karayolu ulaşımında sorunlar görülebiliyor.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*