4 Iraklı'yı öldürdü, beraat etti

4 Iraklı'yı öldürdü, beraat etti.17130
  • Giriş : 29.08.2008 / 09:48:00

ABD'de görülen davada, Irak'ın Felluce kentinde 4 yıl önce 4 Iraklıyı öldürmekle suçlanan eski bir Amerikan askeri beraat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yargı kaynakları, ABD'nin Los Angeles kentinde sivil mahkemede yargılanan 28 yaşındaki Jose Luis Nazario'nun suçlu bulunmadığını duyurdu. Felluce'de 2004 yılında 4 Iraklının öldürülmesine karışmakla suçlanan eski deniz piyadesi Nazario, bir sivil mahkemede savaş suçu işlediği gerekçesiyle yargılanan ilk Amerikan askeri oldu.

Ordudayken çavuş rütbesine sahip olan Nazario, 9 Kasım 2004'te Felluce'de 2 Iraklıyı öldürmek ve 2 Amerikan askerine diğer 2 Iraklının öldürülmesi emrini vermekle suçlanıyordu. İddianamede, “öldürülen Iraklılar silahsızdı, direnmediler ve ellerini kaldırmışlardı. Bu Iraklıları tutuklaması gereken Nazario, 2 Iraklıyı öldürdü ve 2 Amerikan askerine de 2 Iraklıyı öldürmeleri emrini verdi” ifadesi yer alıyordu.

Nazario'nun avukatı, öldürülen Iraklıların kimliklerinin bile belli olmaması nedeniyle Nazario'nun beraat etmesini istemişti. Nazario'nun 2 Iraklıyı öldürme emri verdiği iddia edilen 2 Amerikan askeri de Nazario'ya karşı tanıklık yapmayacaklarını açıklamışlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*