4 kişilik ailenin açlık sınırı 720 YTL olarak hesaplandı

4 kişilik ailenin açlık sınırı 720 YTL olarak hesaplandı.19635
  • Giriş : 26.05.2008 / 11:00:00

Türk-İş'in açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre, bu ay dört kişilik ailenin açlık sınırı 720 YTL'ye yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Türk-İş'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, bir önceki ay 717 YTL 7 YKr olan dört kişilik ailenin açlık sınırı, mayıs ayında 720 YTL 32 YKr olarak hesaplandı.

Ankara'da yaşayan dört kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 0.45 arttı.

Türk-İş'in araştırmasına göre, dört kişilik ailenin gıda harcamalarının yanı sıra kira, ulaşım, giyim, eğitim, kültür gibi temel ihtiyaçları için harcaması gereken asgari tutarı gösteren yoksulluk sınırında da artış görüldü.

Geçen ay 2 bin 335 YTL 73 YKr olan yoksulluk sınırı, Mayıs 2008'de 2 bin 346 YTL 31 YKr'ye çıktı.

Araştırmada, gıda harcaması tutarındaki artışın son 12 ay itibarıyla yüzde 15, ortalama yıllık artışın ise 11.91 düzeyinde gerçekleştiği kaydedildi.

Türk-İş'ten araştırma sonucuyla ilgili şu değerlendirme yapıldı:

"Gıda fiyatlarındaki değişkenlik mutfak harcaması hesaplarına yansıdı. Geçtiğimiz aylarda hızla yükselen bakliyat ürünleri fiyatında bu ay gerileme dikkati çekerken, et ve tavuk fiyatları arttı. Gıda harcaması tutarı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 94 YTL arttı.

Gıda ile birlikte kira, ulaşım, elektrik, su, yakıt ve benzeri diğer zorunlu harcamaları için aile bütçesinden önceki yılın aynı ayına göre 306 YTL tutarında ek harcama yapma gereği ortaya çıktı.

Dar gelirli ailelerin elde ettiği gelirin yeterli ve dengeli beslenme için gerekli harcamaları bile karşılayabilecek düzeyde olmadığı açıktır. Aileler, düşük düzeydeki geliriyle beslenme ve beslenme dışı harcamalarını karşılayabilmek için çeşitli malların fiyatlarını da dikkate alarak, tüketim malları arasında tercihte bulunmak zorunda kalmaktadır.

Çoğu zaman fiyatı yüksek olan gıda maddeleri yerine fiyatı düşük olan gıda maddelerini seçmektedirler. Bu durumda olan aileler, büyük bir olasılıkla beslenme dışı harcamalarının (kira, ulaşım, yakıt ve benzerleri) bir kısmını beslenme harcamasından kısarak elde edebilmektedir.

Sonuçta gelir düzeyinin düşük ve yetersiz olması, dar gelirli kişi ve ailelerin sağlıksız ve dengesiz beslenmesine yol açmaktadır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious