4 köy çekirge istilasına uğradı

4 köy çekirge istilasına uğradı.17203
  • Giriş : 28.06.2009 / 17:29:00

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'ne bağlı 4 köyü çekirgeler istila etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bahçelerdeki sebze ve meyvelere zarar veren binlerce çekirge, evlerin duvarlarını sardı. Vatandaşlar, korku filmlerini andıran sahneler yaşatan çekirgeler yüzünden dışarıya çıkamaz duruma geldiklerini söyledi.

Çaycuma'nın Kadıoğlu, Taşcılı, Yeniköy ve Kahvecioğlu Köyleri, yaklaşık 1 aydır çekirge istilası altında. Binlerce çekirge, birbirine yakın olan 4 köyün her tarafını sardı. Bahçelerdeki meyve ve sebzelere zarar veren çekirgeler, evlerin duvarlarını da kapladı. Köylüler, korku filmlerini andıran sahneler yaşatan çekirgeler yüzünden dışarıya çıkamaz duruma geldiklerini söyledi. Çekirgelerin evlerin içine girmemesi için kapı ve pencelerelerini sürekli kapalı tuttuklarını belirten köylüler, İlçe Tarım Müdürlüğü'nün köylerinde ilaçlama yapmamasından yakındı.

Kadıoğlu Köyü'nde yaşayan ve oturduğu evin duvarlarını çekirgeler saran Songül Oral, kendi imkanlarıyla ilaçlama yaptıklarını, ancak bir sonuç alamadıklarını söyledi. Songül Oral, “Çocuklarımız evlerde hapis oldu. Dışarıda oyun oynayamıyorlar. Çekirgeler, bahçelerimizdeki bütün sebze ve meyvelerimizi kuruttu. Bu sene hiç mahsül toplayamadık. Çekirgeler yüzünden bir odaya kapanıp, camdan dışarıya seyrediyoruz, dışarıya çıkamıyoruz” dedi. Nizamettin Oral ise, çok perişan halde oduklarını belirterek, yetkililerden yardım istediklerini söyledi.

Çaycuma İlçe Tarım Müdürü Aydın Çelik ise, ilk olarak Yeniköy'de görülen çekirgelerden numune alarak Ankara'ya gönderdiklerini, laboratuvarda yapılan incelemede çekirgelerin İtalyan çekirgesi olduğunun tespit edildiğini söyledi. Çekirgelerin oluşumunun 4 devre halinde olduğunu belirten Çelik, “Bu çekirgeler şu anda 3'üncü ergin döneminde. Yani ilaçlamanın pek etkili olacağı bir dönem değil. Biz Eylül ve Ekim aylarında muhtar ve köylülerle birlikte çekirgelerin çıkış yerlerini tespit edip, buraları ilaçlayacağız. Böylece seneye bu çekirgeleri tamamen ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Şu anda da vatandaşlarımızın mağdur olmaması için bu köylerde ilaçlama yapmaya başladık” diye konuştu.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*