'4 milyon emekli kurban kesemeyecek'

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği (TİED) Erzurum Şube Başkanı Hikmet Ateş, ülkedeki 7 milyon işçi emeklisinden en az 4 milyonunun kurban kesemeyecek durumda olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TİED Şube Başkanı Hikmet Ateş, yaptığı açıklamada, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde, işçi emeklilerinin çoğunun kurban satın alamamanın üzüntüsünü yaşadığını belirterek, hükümetten maaşlarında iyileştirme yapmasını istedi.

Türkiye'de 7 milyon işçi emeklisi bulunduğunu ve bunlardan 3 milyonunun rahat bir şekilde yaşam sürdüğüne dikkat çeken Ateş, 4 milyon emeklinin ise ortalama 600 YTL maaş ile ay sonunu getirmeye çalıştığına işaret etti.

Emeklilerin yaklaşık yüzde 60'ının açlık sınırda yaşamasından dolayı et bile yiyemedğine işaret eden Ateş, "Kurban bayramına sayılı günler kaldı. Ancak ülkemizde 4 milyon işçi emeklisi kurbanlık koyun satın alamayacak kadar yokluk içinde yaşıyor. Emeklilerimiz hali vakti yerinde olan komşularının, yada akrabalarının kestiği kurbanların etlerini göndermesi halinde evlerine et girebilecek" diye konuştu.

Bu arada, bir kamu kuruluşundan 15 yıl önce emekli olduğunu dile getiren Muharrem Aykut (67), emeklilik maaşıyla 3 çocuğunu lisede okuttuğunu bu nedenle de kurban satın alamayacağını ifade etti. 620 YTL maaş aldığını ve bununla ay sonunu getiremediğini söyleyen Aykut, "Emekli ikramiyemle bir ev satın aldım. Maşımla da 3 çocuk okutuyorum. Çok istememe rağmen param olmadığı için kurban kesemiyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious